Pojišťovny zasílají každoročně v úvodu roku klientům, kteří mají uzavřeno životní pojištění splňující zákonné podmínky, potvrzení o pojistném zaplaceném poplatníkem na soukromé životní pojištění.
- Pokud nepodáváte přiznání daně z příjmu fyzických osob sami, pouze předložíte potvrzení ve své mzdové účtárně.
- Pokud daňové přiznání podáváte finančnímu úřadu sami, přiložte k němu potvrzení zaslané pojišťovnou.
První rok je třeba přiložit k potvrzení také kopii pojistné smlouvy nebo pojistky.
Co musí smlouva o životním pojištění splňovat?
Zákon o daních z příjmů stanovuje základní podmínky, které smlouva musí splňovat, aby mohlo být pojistné odečteno od daňového základu. V prvé řadě zákon vymezuje, co se soukromým životním pojištěním rozumí. Jedná se o životní a důchodové pojištění sjednané pro případ dožití, smrti nebo dožití či smrti nebo dožití s pojištěním invalidity.
Soukromé životní pojištění je daňově uznatelné, splňuje-li následující podmínky:
- pojištěný je zároveň pojistníkem (tím, kdo uzavřel smlouvu),
- smlouva je sjednána minimálně na 5 let,
- smlouva je sjednána minimálně do roku, kdy pojištěný dosáhne 60 let,
- obsahuje pevnou částku na dožití, jejíž minimální výše je 40 000 Kč u pojistných smluv na 5–15 let a 70 000 Kč u pojistných smluv nad 15 let.
Nezapomeňte si odečíst hypotéku z daní
Přepojišťování pojistných smluv: Nešvar českého pojišťovnictví
Kolik si můžete odečíst z daní?
V § 15 zákona o daních z příjmů (nezdanitelná část základu daně) je stanoveno, že si můžete uplatnit maximálně 12 000 Kč ročně. To při 15% sazbě daně představuje úsporu 1 800 Kč. V případě, že máte uzavřeno více smluv s více pojišťovnami, můžete jednotlivé částky sčítat. Vždy maximálně do výše zmíněných 12 000 Kč ročně.
TIP: Kalkulátor daňové úspory životního pojištění
Uplatnitelné není celé pojistné, ale pouze ta část, která putuje na životní složku pojistné smlouvy. Z daní tedy nelze odečíst částku na úrazové pojištění apod., i když tato připojištění zpravidla bývají součástí pojistné smlouvy. Potvrzení od pojišťovny nicméně bude uvádět právě tu částku, kterou lze v souladu se zákonem odečíst ze základu daně.
Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky
V případě, že uplatňujete nezdanitelnou část základu daně v podobě zaplaceného pojistného, mějte na paměti, že v případě nedodržení zákonných podmínek (v praxi nejčastěji při předčasném zrušení pojistné smlouvy), musíte uplatněné odpočty vrátit. Tuto problematiku popisujeme podrobně v těchto článcích:
- Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky
- Přestup k jiné pojišťovně neexistuje
Úhrn uplatněných odpočtů se pak v daňovém přiznání uvádí v ostatních příjmech (§ 10). Uplatněný odpočet na dani za minulé roky tak navýší daňový základ a daňovou povinnost, čímž se provede dodanění.
Převod celé kapitálové hodnoty nebo jen odkupné?
Nyní platí, že vyhnout se dodanění při rušení pojistky je možné jen v případě, že je kapitálová hodnota převedena v celé výši (tedy nikoliv jen odkupné) na novou smlouvu. Novela zákona o daních z příjmů s účinností od 1. ledna 2015 však počítá s tím, že kromě celé kapitálové hodnoty lze na novou pojistnou smlouvu převést i jen odkupné, aby se klient pojišťovny vyhnul nutnému dodanění - § 15, odst. (6).
Této problematice se budeme na Finance.cz dále věnovat v sekci Pojištění.