"Bez ohledu na pokles obchodní přirážky počet lékáren trvale roste," řekl dnes ministr novinářům a připomněl, že v roce 1997, kdy bylo v ČR podle statistiky Ústavu zdravotnických informací 1490 lékáren, byla přirážka snížena rovněž o tři procenta, lékáren však neubylo a v roce následujícím jich bylo 1564.
Lékárníci argumentují tím, že nárůst počtu lékáren se zpomaluje: v roce 1996 jich oproti roku 1995 přibylo 106, v roce 1997 už jen 90 a v roce 1998 opět méně - 74. Podle nich při snížení obchodní přirážky o tři procenta budou zlikvidovány lékárny s obratem do 1,5 miliónu korun měsíčně.
Podle Zuzany Eklové z odboru zdravotního pojištění a regulace léčiv ministerstva zdravotnictví není známo, že by nějaká lékárna v ČR zkrachovala, tvrzení majitelů lékáren o existenčním ohrožení lze proto považovat za ryze účelové a nátlakové, uvedla. Lékárníci konkrétní čísla nemají, tvrdí ale, že desítky lékáren stojí před krachem a jejich majitelé je prodávají.
"Nastolený trend směřující k zprůhlednění činnosti lékáren a způsobu prodeje léků, a řada regulačních opatření ke snížení výdajů za léky z prostředků veřejného zdravotního pojištění zákonitě povede k nižším ziskům lékáren, distributorů i výrobců, což je samozřejmě v rozporu s jejich zájmy," uvedla Eklová.
Na protest proti snížení obchodní přirážky, které iniciovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ji začali tento týden lékárníci a distributoři penalizovat za pozdní platby, na výzvu Ligy na obranu soukromých zdravotnických zařízení se k nim přidávají i privátní lékaři a podnikatelé ve zdravotnictví.
Celkový dluh zdravotního pojištění přesahuje deset miliard, z toho dluh za léky činí 3,3 miliardy, z nich podle lékárníků 80 procent dluží VZP. Prokuristka VZP Jiřina Musílková to popřela s tím, že dluhy VZP po lhůtě splatnosti na konci května činily 713 miliónů korun.
Zdroj: ČTK