Kromě pojištění plynoucího z Fondu pojištění vkladů, které představuje 80 procent vkladu a maximální výši 100.000 Kč, tak záložna přidává pojištění 90 procent vkladu při nejvyšší možné částce 400.000 korun. Průměrný vklad člena 1.DZ přitom činí zhruba 130.000 Kč. "Toto opatření 1.DZ je východisko z legislativní nouze," upozornil Kalinský, který je zároveň členem prezídia České asociace záložen.
Kalinský uvítal rozhodnutí vlády o přípravě novely zákona o kampeličkách. Souhlasil i s rozhodnutím vlády neručit za Fond pojištění vkladů záložen, který je v neuspokojivém stavu. "Stát nemůže principiálně ručit za soukromé podnikání," řekl s tím, že systém záložen je sám schopen vytvořit záruční mechanismy.
Možnost vyššího zhodnocení vkladů u kampeliček než u bank vysvětlil Kalinský tím, že zatímco banky vytvářejí zisk pro své akcionáře, cílem záložen je dosažení co nejvyššího zisku pro své členy, jež jsou zároveň vkladateli.
"Jsme schopni vytvořit zisk 13 až 13,5 procenta ročně. Ale 16procentní zisk je holý ekonomický nesmysl nebo nesmírně rizikové podnikání," prohlásil Kalinský.
1. Družstevní záložna vznikla v roce 1996 jako první spořitelní družstvo v ČR. V současnosti má 25.000 členů, jejichž vklady představují 2,8 miliardy korun.
Zdroj: ČTK