"Říká-li ministr financí, že chce dlouhodobě zvyšovat daně, tak to je velmi překvapivá teze," komentoval Klaus. Daně se podle něj musí dlouhodobě snižovat, v nejhorším případě stabilizovat. Podle Mertlíka klesá daňová kvóta proto, že část zisků odchází z české ekonomiky do zahraničí a je daněna tam. "Z toho nejjednodušší řešení je zvyšování daní, které se musí zaplatit doma, tj. daní nepřímých, spotřební daně, a daně z přidané hodnoty," řekl Mertlík. Podle Mertlíka je základním problémem v systému, který umožňuje různé formy daňových úniků. Zdůraznil, že do konce roku by měl být připraven zákon o finanční policii.
Zákon o majetkovém přiznání je "otravování lidí", které nic nepřinese, řekl Klaus o návrhu sociální demokracie. "Velmi bych si přál, abychom zjednodušili daňové zákony...velmi bych si přál až radikální krok, jako je rovná daň," dodal. Rovná daň je podle Mertlíka idea, která je naprosto nereálná. Připustil zároveň, že prosazení zákona o majetkovém přiznání bude velmi obtížné. Problém podle Mertlíka není ve velké složitosti daňové soustavy, ale spíše v její nevyváženosti, nepřehlednosti a špatné konstrukci.
Centrální banka podle Klause udělala málo a svou politiku
nadále přitvrzuje, protože dává náročnější podmínky na tvorbu
rezerv, oprávek, čímž přiškrcuje chování komerčních bank. "Jednou
z největších mystifikací dnešní doby je, že centrální banka
povolila," zdůraznil Klaus.
Při privatizaci bylo podle Mertlíka dříve možné postupovat
sice pomaleji, ale v konečných výsledcích rychleji. "Mohli jsme
dnes být tak, kde jsou třeba Maďaři, z hlediska toho, že by zde
byl mnohem větší průnik strategických zahraničních investorů,"
řekl Mertlík.
Klaus oponoval tím, že právě sociální demokracie bránila "prodeji českých podniků do zahraničí". Česká cesta podle něj byla kombinací nejrůznějších metod. Za nemožné označil Klaus možnost privatizovat banky již na začátku 90. let.
Zdroj: ČTK