Německo je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky. Osmdesát procent exportu od nás putuje právě do této země. To, jak se české ekonomice povede v následujících letech, je tedy do velké míry závislé na vývoji ekonomiky a na poptávce v této zemi.
Podle slov některých odborníků se Německu v minulém roce dařilo dobře. Ekonomové jsou proto ohledně prognóz vývoje české ekonomiky v roce 2010 a zejména v jeho závěru poměrně optimističtí. Optimismus však nemusí být zcela na místě.
Vývoj míry nezaměstnanosti v Německu
Mezi výkonností ekonomiky, velikostí poptávky a mírou nezaměstnanosti existují určité vazby. Proto ekonomové s obdivem sledovali, že se v minulém roce i přes výraznou recesi německé ekonomiky zvedla míra nezaměstnanosti jen nepatrně.
Tabulka: Harmonizovaná míra nezaměstnanosti
Nezaměstnanost | 2005/12 | 2006/12 | 2007/12 | 2008/12 | 2009/11 |
---|---|---|---|---|---|
EU-27 | 8,7 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,6 % | 9,4 % |
ČR | 7,9 % | 6,5 % | 4,9 % | 4,7 % | 7,6 % |
Německo | - | - | 8,1 % | 7,3 % | 7,1 % |
Zdroj: Eurostat
V roce 2008 se průměrná míra nezaměstnanosti v Německu pohybovala kolem 7,4 %. V roce 2009 se tento ukazatel zvýšil pouze o 0,4 %, tj. na 7,8 %. V současné době je tedy bez práce přibližně 3,3 milionů německých občanů.
Tabulka: Změna hrubého domácího produktu k předchozímu roku (v %)
Stát | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009* | 2010* | 2011* |
---|---|---|---|---|---|---|---|
EU-27 | 2,0 % | 3,2 % | 2,9 % | 0,8 % | -4,1 % | 0,7 % | 1,6 % |
ČR | 6,3 % | 6,8 % | 6,1 % | 2,5 % | -4,8 % | 0,8 % | 2,3 % |
Německo | 0,8 % | 3,2 % | 2,5 %% | 1,3 % | -5 % | 1,2 % | 1,7 % |
*prognóza; zdroj: Eurostat
Nezaměstnanost v Německu stagnuje jen díky státním zásahům
Jak je možné, že se míra nezaměstnanosti v Německu zvedla i přes značný propad ekonomiky jen nepatrně? Při zkoumání dalších souvislostí nalezneme jednoduchou odpověď. Růst míry nezaměstnanosti byl zbrzděn některými opatřeními německé vlády. K opatřením na podporu udržení zaměstnanosti a stabilizace německých státních výdajů na podporu nezaměstnaných patří:
- Zavedení zkrácené pracovní doby, resp. zkráceného pracovního úvazku. Ta by měla podle německého ministerstva platit do konce roku 2010.
- Stát podporuje firmy, které nepropouští a drží své zaměstnance na zkrácený úvazek. Firmy mají úlevy v oblasti placených příspěvků na sociální zabezpečení.
Německo se těmito kroky nesnaží zkreslovat a zlepšovat své výsledky, ale spíš snížit dopady krize na občany a na státní pokladnu. Pro stát je finančně výhodnější, když přispívá a doplácí část sociálního zabezpečení za firmy, než kdyby měl vyplácet podporu v nezaměstnanosti.
Výhled není příliš optimistický
Analytici tvrdí, že systém zkrácené pracovní doby není dlouhodobě udržitelný. Už dnes jsou průmyslové kapacity podniků v Německu využity sotva na 70 %. V kombinaci se zkrácenými úvazky firmám výrazně klesá produktivita práce. Náklady na jeden výrobek se tak zvyšují.
V režimu zkráceného úvazku je v současné době přes jeden milion německých občanů. Z tohoto počtu je přes 70 % zaměstnáno v automobilovém průmyslu. Tomu se loni vedlo, letos ovšem analytici očekávají výrazný propad.
Vzhledem k těmto skutečnostem analytici předpovídají, že dojde v Německu v roce 2010 k výraznému vzestupu nezaměstnanosti. Experti odhadují, že na konci letošního roku bude v sousedním Německu bez práce téměř 4 miliony lidí. Harmonizovaná míra nezaměstnanosti se tak přehoupne přes 9 %.
Co to pro nás znamená?
Pro Českou republiku nejsou tyto zprávy pozitivní. Pokud se potvrdí tvrzení expertů, že k oživení české ekonomiky dochází díky zahraniční poptávce, budou se nejprve zvedat sektory, které na počátku krize začaly mít problémy jak první. Rozhodně ovšem nepůjde o automobilový průmysl. Pokles tohoto sektoru byl totiž do velké míry zbrzděn šrotovným. Řada výrobců se tak dna dosud nedotkla.
Růst zahraniční poptávky je v následujícím roce nejistý. Němečtí občané jsou při svém utrácení obezřetní. Bojí se o svou práci a tak šetří na horší časy. Poptávka domácností, která je hlavním motorem německé ekonomiky, se v letošním roce podle odborníků nezvýší. Navíc také v Německu skončilo šrotovné, což je spojeno s velkou nejistotou, resp. podle analytiků s jistotou výrazného poklesu prodeje vozů.
Situace české ekonomiky a občanů se letos zřejmě ještě zkomplikuje. Trh práce reaguje vždy se zpožděním, a tak analytici s jistotou tvrdí, že v následujících měsících přibude práce jen úřadům práce. Některé hlasy hovoří o tom, že se Česká republika vzpamatuje z krize nejdříve za 3 roky.