"Fondy, které plánují otevření, respektive již oznámily časový harmonogram procesu otevírání, poskytují zajímavý výnos ve srovnání například s bankovními vklady," souhlasil Dan Karpíšek z Baader Securities.
Jde například o IPF Komerční banky, PF IKS KB Plus, IF Bohatství, Rentiérský IF 1.IN, RIF, SPIF Výnosový nebo 2.SPIF. Akcie IF se totiž na burze obchodují za tržní ceny, zatímco po otevření se budou podílové listy prodávat a vykupovat za odpovídající výši čistého obchodního jmění, která je vyšší. Tento rozdíl, nyní označovaný jako diskont, tak získá investor. Správci fondů proto v obavě před masívními prodeji zatíží výkup v první fázi až osmiprocentním poplatkem. I při jeho započítání ale odhadovaný výnos nyní převyšuje deset procent.
Výše srážky se bude postupně snižovat. "Nejvýnosnější strategií bude ponechat si akcie nebo podílové listy fondů až do snížení či úplného odstranění srážky za zpětný odkup," soudí Jitka Adamíčková z PPF burzovní společnost. Podílníci by však měli sledovat množství odkoupených podílových listů z důvodu možné likvidace fondu.
"Výhodou pro ty, kteří s odkupem počkají, je, že srážky zůstávají majetkem fondu, což při jinak nezměněných podmínkách zvýší hodnotu majetku na podílový list," upozornil Vladislav Hrách z firmy Stratego Invest.
Zdroj: ČTK