Světová banka hodnotí Česko lépe než Evropská unie

18.10.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Minulý týden přinesl hned dvě zprávy hodnotící šance České republiky na vstup do Evropské unie

Minulý týden přinesl hned dvě zprávy hodnotící šance České republiky na vstup do Evropské unie. Zatímco Evropská komise byla vůči připravenosti na vstup až velmi kritická, Světová banka (SB) vidí naše šance mnohem optimističtěji.
Rozdíl je především v úhlu pohledu. Světová banka se v ekonomické části své zprávy totiž daleko více soustřeďuje na možnosti a šance ČR než na současné nedostatky. Z jejího pohledu to s tuzemským hospodářstvím nevypadá tak

zle. Stačí se podívat na jeden z hlavních ukazatelů hrubý domácí produkt na hlavu přepočtený na paritu kupní síly v němž už dnes doháníme nejchudší země unie. Ještě nadějnější je podle SB výhled do budoucna, kde by české hospodář- ství mohlo velmi rychle růst, poten- ciál k tomu má prý dostatečný, jen ho využít.

Jak? Světová banka nabízí známé konvenční recepty: lepší právo, soudy, privatizaci bank a hlavně více zahraničních investicí. Velkou roli odborníci banky přisuzují také revitalizačnímu programu vlády (SB ve své zprávě dává roli státu v hospodářství všeobecně velkou důležitost), který prý může pomoci zejména větším podnikům se zvýšenou "sociální citlivostí". Vstřícnost SB k vládou prosazované revitalizaci tu ostře kontrastuje s chladným odstupem evropských komisařů. A to přesto, že SB by i tady dala přednost rychlému prodeji státních podílů do soukromých rukou.

Rozpočtová a měnová střídmost

V mnoha bodech hodnocení ČR se Světová banka s komisí naprosto shoduje. Namátkou jmenujme pomalé deregulace, špatné zákony, zbytečně odkládanou privatizaci státních a polostátních firem a nevýkonnou státní správu. V mnoha oblastech měli analytici banky dokonce ještě kritičtější oči než Evropská komise. Jako jediná mezinárodní instituce si SB všimla nefunkční stru

ktury vlády, která brání komunikaci mezi ministerstvy a rychlejšímu postupu reforem (v poslední době se to projevilo třeba v odložení projektu privatizace energetických rozvodných společností). A ještě v jednom bodě je zpráva SB výjimečná. Jako jedna z mála institucí, neli jediná, banka kritizuje snahy Zemanova kabinetu financovat rozvoj hospodářství z mimorozpočtových fondů. Pokud by vláda peníze do fondů získávala z půjček (vydáváním dluhopisů), ohrozilo by to rozpočtovou rovnováhu.

Právě rozpočtová vyrovnanost a střídmost je podle SB nejdůležitější podmínkou k tomu, aby ekonomický růst v ČR byl dlouhodobě udržitelný. Stejně Světová banka nahlíží na měnovou politiku centrální banky. I tady je podle washingtonských analytiků důvod k opatrnosti. Situace z minulých let, která vedla k růstu deficitu zahraničního obchodu, pádu koruny, zatuhnutí bankovních půjček podnikům a následné hluboké recesi, se nesmí opakovat. Bez finanční disciplíny vlády a přesného nastavení úrokových sazeb to nepůjde.

Zdroj: LN z 18. 10. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU