Měřeno objemem vkladů k polovině letošního roku předstihla na vedoucí pozici 1. DZO s přibližně třemi miliardami Kč Rodinnou družstevní záložnu (1,8 miliardy Kč), třetí příčka náleží stejně jako u počtu členů ČMDS (1,6 miliardy Kč).
Pětici záložen s největším počtem vkladatelů a nejvyšší bilanční sumou k 30. červnu 1999 doplňují ještě Živnostenské spořitelní a úvěrové družstvo (9,5 tis. členů, jedna miliarda korun) a Doudlebská DZ (sedm tisíc členů, 350 miliónů Kč).
V obchodním rejstříku je v současnosti registrováno 102 záložen a 22 žadatelů eviduje Úřad. Do konce roku by mělo být registrováno 115 až 120 záložen. Aktivních je v současnosti 71 kampeliček, osm je v likvidaci, sedm je neaktivních více než rok a 16 běží roční lhůta na zahájení činnosti.
Téměř polovina družstevních záložen vykazuje podle předsedy Úřadu Petra Procházky ztrátu ve výši dvou až tří procent bilanční sumy a je proto nezbytně nutné ve většině z nich přijmout okamžitá radikální úsporná opatření.
Poslanecká sněmovna v pátek přikázala projednat rozpočtovému výboru novelu zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, která má posílit dohled nad záložnami, zavést povinné licencování těchto subjektů a upravit pojištění vkladů na stejnou úroveň jako u bank. Předkladatelé navrhují účinnost zákona od 1. ledna 2000. Vláda podle ministra financí Pavla Mertlíka k novele zaujala negativní stanovisko a ministerstvo financí s ohledem na neuspokojivý stav sektoru připravuje vlastní novelu, v níž by měla být podstatně přísnější regulace.
V polovině října měly celkem české kampeličky na 110.000 členů a disponovaly bilanční sumou přes deset miliard korun.
Zdroj: ČTK