Zpřísnění dohledu nad záložnami předpokládá novela, která prošla prvním čtením ve sněmovně. Obtížnější by mělo být
i získání "licence".I přes kritiku ministra financí Pavla Mertlíka prošel poslanecký návrh novely zákona, který upravuje činnost spořitelních a úvěrních družstev, prvním čtením. Podpořila ho drtivá většina poslanců. Na přípravě novely se podílela Česká asociace záložen (ČAZ) společně s Úřadem pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ). Mertlík v rámci rozpravy o této novele řekl, že vláda k tomuto návrhu vyslovila negativní stanovisko. Přesto podle Mertlíka mohou pozměňovací návrhy a doplnění vytvořit normu, která napomůže řešení současné situace. "Stávající legislativa má spoustu vad," říká Libor Vacek, tiskový mluvčí ministerstva financí.
Novela by tak měla posílit dohled nad družstevními záložnami. V této oblasti je v současné době především nedostatečná kontrola nad hospodařením dceřiných společností, které založí družstevní záložna. "Zákon nedává moc možností ÚDDZ kontrolovat prostředky, které se vkládají do dceřiných společností záložen," potvrzuje Zdeněk Ludvík, tiskový mluvčí ÚDDZ, který dodává: "To je největší problém." Podle Milana Oczadlého, místopředsedy České asociace záložen, by novela měla tento případ řešit. "Pravomoci úřadu (pozn. ÚDDZ) je třeba rozšiřovat a zkvalitňovat," zdůrazňuje Oczadlý. Novela by měla zavést povinné licencování družstevních záložen a zpřísnit podmínky pro udělení licence. Ty by měly nově zahrnovat například odbornou způsobilost a bezúhonnost členů orgánů družstevní záložny a reálnost obchodního plánu záložny.
Pro klienty je významnou změnou obsaženou v novele, že by klient v případě problémů kampeličky dostal zpět 90 procent vkladů, maximálně však 400 000 korun. Tato část by však měla platit až od začátku roku 2001. Záložnám by se tak zvýšil příspěvek, který musí odvádět do zvláštního fondu, který by sloužil na výplatu členů zkrachovalých záložen. I přes přijetí novely bude její platnost zřejmě velmi omezena. "K červenci příštího roku má ministerstvo financí připravit zákon, který bude v souladu s právem Evropské unie," říká Richard Mandelík, prezident ČAZ. Mertlík v poslanecké sněmovně řekl, že kampeličky nejsou adekvátně regulovány a nesplňují základní požadavky bezpečnosti pro klienty. Na to reagoval Mandelík slovy: "Já to nebudu komentovat."
Následně však dodal: "Jedinou reakcí je tvrdě pracovat na změně zákonů." V poslední době se záložny snaží zvýšit svou důvěryhodnost. Na pátečním shromáždění družstevních záložen v Brně schválily záložny, které představují 90 procent všech vkladů, záměr o zřízení dobrovolného garančního a likvidního fondu. Ten by měl rozšířit současné zákonné pojištění. Družstevní záložny v současnosti spravují vklady v celkové výši zhruba deseti miliard korun.
Zdroj:LN z 19. 10. 1999