"Podle našeho názoru není náhodou, že k útoku na družstevní peněžnictví dochází právě v době, kdy se chýlí privatizace České spořitelny k závěru," uvedl Mandelík s tím, že vliv také může mít zveřejnění ztrát některých bank. "Státní byrokracie a jistá lobby se pokouší o likvidaci záložen," dodal.
"Dosavadní zkušenosti s nucenou správou ve dvou záložnách uvalenou vždy v okamžiku, kdy byla svolána členská schůze, nasvědčují tomu, že jde o úmysl odstavit členy do rozhodování," uvedl.
Ministerstvo financí zatím o uvalení nucené správy na 1. DZO nemá žádné informace. "Nucenou správu vyhlašuje Úřad pro dohled nad družstevními záložnami a ministerstvo financí k tomu dává souhlas," řekla Jana Vargová z tiskového oddělení MF. "Jestli se něco odehrálo v této konkrétní záložně, o tom zatím nemám žádné informace," dodala.
Výkon nucené správy, tak jak je aplikován v bankách, se podle Mandelíka na družstevní záložny nehodí. Novela zákona podle něj musí vytvořit specifický režim pro družstevní záložny odpovídající nucené správě. Informace o uvalení nucené správy se nemohou na veřejnosti objevit před jejím vyhlášením, zdůraznil. 1. DZ vznikla v roce 1996 jako první spořitelní družstvo v ČR. Záložna má 25.000 členů, jejichž vklady dosahují 3,5 miliardy korun.
V ČR nyní působí téměř sto spořitelních a úvěrových družstev, která sdružují více než 90.000 členů a spravují vklady téměř deset miliard korun.
Zdroj: ČTK