Propad Vítkovic je výrazně hlubší, než firma dosud přiznávala

04.11.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nezávislé šetření situace Vítkovic, a

Nezávislé šetření situace Vítkovic, a. s., ukázalo znásobení dosud zveřejňované ztráty na zhruba osm miliard.

Osmiměsíční výsledek hospodaření Vítkovic neodpovídá oficiálně zveřejněným údajům o třímiliardové ztrátě za tři čtvrtiny roku a avizuje mnohem zá-sadnější problémy.

Podle u

tajených výsledků "procedurálního šetření", které na objednávku Fondu národního majetku (FNM) vypracovala společnost Delloite & Touche, totiž hutní a strojírenská společnost jen do konce srpna dospěla ke ztrátě okolo osmi miliard korun. Našemu listu to včera potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje blízké dozorčí radě, jimž je obsah šetření znám.

Člen dozorčí rady Vítkovic za FNM František Kubelka nechtěl údaje komentovat, uvedl pouze, že dozorčí rada byla předevčírem seznámena s blíže nespecifikovaným mater

iálem o stavu firmy.

"Číslo, o kterém mluvíte, je dost nepřesné a nejde o mimořádný audit," dodal.

Analytik vlivného bankovního domu ovšem osmimiliardovou ztrátu Vítkovic připouští, neboť jeho banka má informaci o existenci závazků z obchodního styku, které o pět miliard korun převyšují pohledávky stejné kategorie.

"Čtyři miliardy z těchto závazků jsou krátkodobé a miliarda dlouhodobé závazky. Znamená to silné ovlivnění cash-flow," řekl.

Konsolidační banka (KoB), která se podle rozhodnutí vlády podílí na řešení problematického stavu jedné z největších tuzemských ocelářských a strojírenských společností, zatím pesimistické údaje o hospodaření podniku nezná. Zreálnění hodnoty aktiv a pasív by ale podle mluvčího banky Tomáše Kronese, i za cenu hlubokého pr

opadu výsledku, bylo počátkem skutečné restrukturalizace ostravské firmy.

Dozorčí rada Vítkovic už také v úterý schválila, že bude žádat Revitalizační agenturu o zařazení podniku do vládní revitalizace. Analytik společnosti Atlantik FT Roman Cenek potvrdil, že společnost může od kolapsu zachránit jen "urychlená státní pomoc".

"Pokud se stát rozhodne Vítko-vice zachránit, což považujeme za pravděpodobné, bude muset kromě vysoké finanční dotace urychleně provést výrobní restrukturalizaci a vyčištění bilance," řekl. Podle něj bude zřejmě nezbytné poskytnout i garance obchodním partnerům. I tak ale bude záchrana Vítko-vic podle analytiků velmi obtížná.

Vedení strojírensko-hutní firmy v úterý oznámilo, že za devět měsíců letošního roku se společnost propadla ke ztrátě 3,29 miliardy korun. Provozním výsledkem Vítkovic byla ve stejném období ztráta ve výši 2,3 miliardy. "Co nejdříve musí být dosaženo kladného provozního výsledku, jinak restrukturalizace nemá smysl," upozornil mluvčí Konsolidační banky Krones.

Stá

t zatím schválil pro krizí zmítaný podnik zhruba třímiliardovou pomoc. Přesto musí podle KoB následovat tvrdé ozdravné zásahy včetně propouštění. To bylo už dříve ohlášeno.

Předchozí vedení Vítkovic předpovídalo, že do konce roku sníží počet zaměstnanců o 1,2 tisíce na asi 13,8 tisíce lidí. Odborová centrála společnosti ale nyní předpokládá, že odejde až šest tisíc pracovníků. Předseda odborů Pavel Folta, který je současně členem dozorčí rady Vítkovic, však včera nechtěl tento údaj komentovat.

Pokud se vý

hled potvrdí, bude to znamenat nastartování nového růstu nezaměstnanosti na Ostravsku. Úřad práce v Ostravě sice za říjen ohlásil přechodný pokles míry nezaměstnanosti z 15,5 na 15,4 procenta, současně ale upozornil, že zlepšení vyplývá i ze zpřesnění statistických dat. Ředitel pracovního úřadu Zdeněk Prouza už dříve varoval před "sociálním šokem" z hromadného propuštění ve velkých firmách.

Hutní společnosti v České republice mají podle restrukturalizační studie projednané vládou propustit do roku 2010 okolo dvaceti tisíc lidí a změnit svou strukturu, což bude firmy i státní rozpočet stát dohromady okolo 82 miliard korun.

Severomoravské hutě, které jsou centrem českého hutnictví, se minulý týden převážně z těchto důvodů dohodly na ustavení Hutního konsorcia. Analytik ČSOB Vladimír Modrý v této souvislosti řekl, že zhoršení hospodářských výsledků Vítkovic složení konsorcia a jeho existenci neovlivní.

Předseda výkonného výboru FNM Jan Stiess podle mluvčího fondu Otakara Veverky včera prohlásil, že Vítkovice ještě mají budoucnost. Projekt jejich finanční restrukturalizace má ovšem převzít renomovaná zahraniční firma. Fond sám zvažuje snížení 10,6miliardového základního jmění firmy, kde má stát majoritu. Bylo by to druhé snížení základního jmění v tomto roce.

Poprvé tak Vítkovice snížily své jmění z 13,2 miliardy korun na 10,6 miliardy. Tento krok měl přispět k uhrazení ztráty z minulých let.

Zdroj: HN z 4. 11. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU