Německo má k jednotě daleko

05.11.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Deset let po pádu berlínské zdi převládá na východě i na západě Evropy skepse

Deset let po pádu berlínské zdi převládá na východě i na západě Evropy skepse

Obyvatelé reformních zemí nejsou při kritickém hodnocení vývoje ekonomiky minulého desetiletí osamoceni. Nespokojeni jsou i mnozí Západoevropané.

Spokojenost či nespokojenost s poměry a s hospodářskou situací deset let po pádu berlínské zdi příliš nesouvisí s obvyklým členěním Evropy na Východ a Západ. Kritické hlasy převažují všude. Tak to alespoň naznačují výsledky průzkumu v šesti státech - Maďarsku, Polsku, Rusku, Francii,

Itálii a Německu, kde se prováděl ve starých a nových spolkových zemích zvlášť. Iniciativa vyšla od francouzského týdeníku Courrier International a anketa zahrnula celkem více než šest tisíc respondentů. Nejnespokojenější se změnami jsou Rusové, naopak největší pozitiva na uplynulém desetiletí vidí Poláci. K praktické ekonomice jsou sice také kritičtí, ale teoreticky nejčastěji akceptují kapitalismus. Pro 46 % z nich má tento pojem kladný význam, zatímco ve Francii jen pro 34 % dotázaných, v Rusku pro 23 % a v bývalé NDR jen pro 18 %.

Navzdory sjednocení je stále patrná faktická hospodářská nejednotnost Německa. Paradoxně ale na dotaz, jak se změnila ekonomika v minulých deseti letech, odpovědělo na východě SRN 42 % respondentů, že k lepšímu, a stejný počet byl opačného názoru, kdežto ve starých spolkových zemích je 57 % nespokojených a jen 20 % vidí klady. Obrazně lze říci, že každé procento kritických hlasů má cenu mnoha miliard marek "napumpovaných" ze západní části země do východní.

Ve všech šesti státec

h vnímají občané velmi kriticky zločinnost, korupci, rizika spojená s globalizací a rostoucí sociální diferenciaci.

Pozn: 1) k horšímu, 2) k lepšímu

  • Zbylý počet respondentů do 100 % je bez názoru
  •  

    Zdroj: HN z 5. 11. 1999

    Autor článku

     

    Články ze sekce: MAKRODATA A EU