Mládeži z ústavů projekt umožňuje lepší uplatnění v běžném životě

21.10.2010 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Závěrečná konference završí zítra, ve středu 20. října 2010 v 10 hod. v aule Ostravské univerzity v Ostravě (OU) na ul. Českobratrské 16 projekt Evropské unie OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost CZ.1.07/1.2.10/11.0006  „Příprava dětí a mladých lidí na vstup do samostatného života“.

Ostrava, 19. 10. 2010  - Závěrečná konference završí zítra, ve středu 20. října 2010 v 10 hod. v aule Ostravské univerzity v Ostravě (OU) na ul. Českobratrské 16 projekt Evropské unie OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost CZ.1.07/1.2.10/11.0006  „Příprava dětí a mladých lidí na vstup do samostatného života“. Realizovala jej Pedagogická fakulta OU za podpory Krajského úřadu Moravskoslezského kraje (MSK). Na konferenci zazní nejen zpráva o realizaci projektu a jeho vyhodnocení, či prezentace některých modulů (Fiktivní domácnost a Prevence patologických jevů), ale i zkušenosti lektorů a vychovatelů.
Motivem ke vzniku projektu bylo nelehké uplatnění mladých lidí z dětských domovů a výchovných ústavů v praktickém životě. Tito mladí lidé mají většinou nižší vzdělání, chybí jim znalosti a dovednosti těch nejzákladnějších věcí všedního dne. I přes veškeré úsilí vychovatelů nedokážou navázat plnohodnotné vztahy. Neumí si najít a udržet práci. Odolávat kriminalitě ani založit fungující rodinu a pečovat o domácnost.
V rámci projektu pracovníci Ostravské univerzity v Ostravě vytvořili speciální vzdělávací program pod názvem „Můj nový život“ (i jeho e-learningovou podobu), informační systém „Fiktivní domácnost“ a také webové stránky s radami, užitečnými informacemi a kontakty pro mládež odcházející ze zařízení institucionální péče do běžného života. Spolupracovali při tom se zástupci dalších institucí (zařízení institucionální péče; Úřadu práce; Městské policie – skupinou prevence; RENARKON; vzdělávací a poradenská společností AHRA - Human Resource Agency) i dalšími odborníky z příslušných oblastí. Program „Můj nový život“ se skládá ze sedmi ucelených tematických bloků: Domácnost, Rozvoj sociálních dovedností, Rodina, vztahy a rodinné právo; Speciální vzdělávání, Práce s PC a digitální fotografie, Zaměstnání a Prevence patologických jevů.
Celkem se uskutečnilo v rámci projektu 5 běhů tohoto kurzu, které absolvovalo 112 dětí a mladých lidí (48 děvčat, 64 chlapci)  ze 16 dětských domovů a jednoho výchovného ústavu Moravskoslezského kraje.
Moravskoslezský kraj považuje vzdělávání za jeden z nejdůležitějších předpokladů sociálního začlenění dětí a mládeže se zdravotním postižením nebo sociálním znevýhodněním. Odstraňováním zbytečných bariér se MSK snaží zachovávat a podporovat vhodné formy vzdělávání žáků se znevýhodněním. Projekt Evropské unie OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost – „Příprava dětí a mladých lidí na vstup do samostatného života“ usiloval o zajištění rovného přístupu k nabízeným příležitostem, které mohou pomoci odstranit právě překážky v sociálním začleňování dětí a mládeže i jejich integrace do normálního života. Ostravská univerzita v Ostravě realizovala tento projektu od listopadu 2008 do října 2010.
Více na: http://projekty.osu.cz/domovy/www/

Autor článku