Týden ve světě financí (18. 10. - 24. 10. 2010)

22.10.2010 | , Sfinance.cz
SFINANCE - Týden ve světě financí


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akcie energetické společnosti ČEZ je v posledních dnech ovlivněno plány vlády na zpoplatnění emisních povolenek a zdanění solárních zdrojů. Díky těmto krokům nevzroste koncovým uživatelům v příštím roce cena elektřiny o více než 5,5%.

Posledních 7 dní ve světě 

  • Evropský parlament schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok. Ten ovšem počítá s vyššími výdaji, než chtějí státy. Dubnový návrh Evropské komise počítal s výdaji ve výši zhruba 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč), ale členské státy představy komisařů seškrtaly až na 126,5 miliardy eur.
  • Čínská centrální banka (PBOC) zvyšuje základní úrokové sazby. Roční zápůjční sazba se tak s platností od středy zvýšila o čtvrt procentního bodu na 2,5 procenta. Čína ke zvýšení základních úroků sáhla poprvé od sdělení, že se zotavila z dopadů globální krize. Zvýšení sazeb není pro většinu analytiků překvapivé.
  • Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září činila 12,42 procenta, což je nejvíce od letošního dubna. V osmém letošním měsíci bylo na Slovensku bez práce 12,19 procenta lidí. Vlivem hospodářské krize se nezaměstnanost loni prudce zvyšovala. Od letošního března už ale znovu převážně klesala.
  • Polsko uzavřelo s Ruskem na vládní úrovni novou dohodu o dodávkách zemního plynu, která bude vyhovovat požadavkům Evropské komise. Dohodu by v nejbližší době měly finalizovat plynárenské podniky obou zemí.
  • Faktury by se v Evropské unii měly až na výjimky proplácet do 30 dní. Platit by to pod hrozbou sankcí mělo i pro státní úřady a instituce EU. Po dohodě s členskými státy tento návrh schválili europoslanci.
  • Britský ministr financí George Osborne v parlamentu předložil plán na likvidaci strukturálního deficitu do roku 2015. Ten zahrnuje rozsáhlé škrty ve výši až 25 procent v rozpočtech jednotlivých ministerstev. Připustil, že to může za stejné období znamenat likvidaci 490.000 pracovních míst. Oznámil předčasné zvýšení důchodového věku na 66 let.
  • Evropský parlament schválil nařízení, podle nějž musí být u zboží vyrobeného mimo Evropskou unii jasně vyznačený původ. Opatření má podle zákonodárců zabránit padělání či nekalé hospodářské soutěži. Výrobky by v celé evropské sedmadvacítce měly nést označení "made in" spolu s názvem země původu.

 

Posledních 7 dní doma 

  • Zdražení elektřiny v příštím roce vláda omezí zavedením srážkové daně na solární elektrárny ve výši 26 procent a prodejem emisních povolenek. Elektřina pro domácnosti a podniky by tak neměla zdražit o více než 5,5 procenta.
  • ČEZ podal na mosteckou uhelnou společnost Czech Coal žalobu, v níž ji obviňuje z nedodržování dohody o spolupráci z roku 2005. ČEZ žádá ochranu svých práv a kompenzaci za způsobené ztráty v sumě více než deseti miliard korun. Dohoda měla firmě ČEZ zajistit dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí pro nové hnědouhelné zdroje.
  • Česká národní banka ve své nové prognóze, kterou zveřejní 4. listopadu, pravděpodobně zlepší odhad růstu tuzemské ekonomiky. Podle srpnové aktuální prognózy ČNB odhaduje růst tuzemské ekonomiky v letošním roce na 1,6 procenta. Pro příští rok předpovídá zlepšení na 1,8 procenta.
  • Tuzemské zdravotní pojišťovny hospodařily v letošním prvním pololetí se ztrátou 5,44 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 1,4 miliardy korun více. Na příjmech z pojistného a ze skutečně inkasovaných pokut a penále pojišťovny vybraly 106,09 miliardy, celkové náklady dosáhly 111,53 miliardy korun.
  • Výsledky komunálních voleb a prvního kola voleb do třetiny Senátu na současném kurzu státu a veřejných rozpočtů směrem k úsporám příliš nezmění. Pokud by vládní koalice nakonec v Senátu ztratila většinu, může jí to maximálně zkomplikovat život, reformy to ale v zásadě neovlivní.
  • Vládou schválené omezení podpory solárních elektráren podle tuzemských bank zřejmě negativně ovlivní jejich postoj k financování těchto projektů. Výraznější vliv přitom navrhovaná omezení budou mít na stávající úvěrové kontrakty než na budoucí půjčky, což může způsobit i problémy samotným provozovatelům solárních elektráren.
  • Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 52,8 milionu korun pro tři pekárenské firmy. Uložil jim ji v loňském roce antimonopolní úřad. Delta pekárny, Odkolek a Penam se podle něj nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva u svých odběratelů. Poté rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků svým odběratelům.

Autor článku

Sabina Šebestíková  

Články ze sekce: SFINANCE - Týden ve světě financí