Týden ve světě financí (25. 10. - 31. 10. 2010)

29.10.2010 | , Sfinance.cz
SFINANCE - Týden ve světě financí


perex-img Zdroj: Finance.cz

Německo zvýšilo podílu biosložky v benzinu na deset procent. Pokud by tato změna "dorazila" do Česka, znamenalo by to další tlak na zvyšování cen pohonných hmot.

Posledních 7 dní ve světě 

  • Kuba potvrdila velké ekonomické změny navržené minulý měsíc a nabídla lidem možnost samostatně podnikat. Vládní list Gazette vydal téměř 100stránková pravidla regulace a u několika úřadů v hlavním městě se vytvořily fronty zájemců o licence na vlastní podnik.
  • Americký dohled nad finančními ústavy začal zkoumat praktiky, které při zabavování nemovitostí kvůli nespláceným hypotékám uplatňují velké banky. V minulých týdnech se objevilo podezření, že některé banky včetně těch prominentních zabavovaly nemovitosti na základě chybných rozhodnutí.
  • Tisk dolarů se ve Spojených státech vymknul kontrole, což mimo jiné poškozuje zájmy Číny a jejích firem. Řekl to čínský ministr obchodu Čchen Te-ming. Znehodnocený dolar podle něj povede k silnému nárůstu dovozu amerického zboží do Číny, takže Čína si spolu se zbožím doveze také inflaci.
  • Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila meziroční tempo růstu na 2,8 procenta z 1,7 procenta v předešlém čtvrtletí a vykázala nejrychlejší expanzi za tři roky. V mezičtvrtletním srovnání se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,8 procenta, což dvojnásobně překročilo odhady analytiků. Plyne to z dnešních předběžných údajů britského statistického úřadu.
  • Švýcarsko uzavřelo v pondělí s Británií klíčovou předběžnou dohodu o zdanění vkladů Britů ve švýcarských bankách. Dohoda zajistí Británii proud příjmů z vkladů ve Švýcarsku a zároveň zachová ceněnou švýcarskou tradici bankovního tajemství. Mohla by být i vzorem pro obdobnou dohodu, kterou nyní Švýcarsko chystá s Německem.
  • Německá vláda rozhodla o zvýšení maximálního povoleného podílu biosložky v benzinu na deset procent z dosavadních pěti procent. Změna bude platit od ledna 2011, sdělila vláda. Zvyšováním podílu biolihu v benzinu chce Německo vyhovět cílům Evropské unie.
  • Rozpočtový deficit Řecka za loňský rok bude po revizi činit více než 15 procent hrubého domácího produktu. Řekl to řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Dosavadní odhad loňského deficitu hovořil o čísle 13,8 procenta, i to už ale byla revize původně nižšího deficitu.
  • Šéfové států a vlád se na summitu EU v Bruselu shodli na přísnějších rozpočtových pravidlech a případných sankcích pro státy eurozóny. Státy, které překročí hranici ročního rozpočtového deficitu ve výši tří procent HDP, by měly zaplatit pokutu odpovídající zhruba 0,2 procenta hrubého domácího produktu.

Posledních 7 dní doma 

  • Tuzemská kina od ledna do září utržila rekordních 1,16 miliardy korun, a v jejich pokladnách tak skončilo jen o zhruba 90 milionů korun méně peněz než za celý loňský rok. Meziročně byly tržby za tři letošní čtvrtletí vyšší o 261 milionů korun. Loňský rok byl přitom z hlediska tržeb kin nejúspěšnější v historii. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Unie filmových distributorů.
  • Státní fond životního prostředí ČR a ministerstvo životního prostředí přerušují od konce října příjímání žádostí o dotace v rámci programu Zelená úsporám pro rok 2010. Hlavním důvodem je výrazný nárůst počtu žádostí v posledních měsících, které úřady potřebují překontrolovat a upřesnit sumu disponibilních prostředků.
  • Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v říjnu meziměsíčně nepatrně snížila, souhrnný ukazatel důvěry ve srovnání se zářím klesl o desetinu bodu. Důvodem je nižší důvěra spotřebitelů. Meziročně je souhrnný indikátor důvěry o 14,5 bodu vyšší, uvedl Český statistický úřad. 
  • Vláda se na svém mimořádném zasedání rozhodla stáhnout z projednávání ve sněmovně dvě vládní novely, které se týkají omezení státní podpory stavebního spoření a změn v daních z příjmů. Kromě těchto dvou novel se zpětvzetí dotkne také balíčku úsporných opatření v resortu ministerstva práce a návrhu na snížení příspěvku politickým stranám. Vláda chce tyto návrhy předložit znova, ale předtím požádá předsedkyni sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze. To umožní projednat tyto novely během velmi krátké doby.
  • Tuzemské pojišťovny vybraly za tři čtvrtletí 2010 na pojistném 111,5 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 7,3 procenta. Životní pojištění stouplo o 19 procent, naopak neživotní kleslo o 0,6 procenta. Za rok 2009 pojistný trh vzrostl o 2,5 procenta na 140 miliard korun.
  • Tuzemští příjemci dotací z evropských fondů dostali v září na účty 10,1 miliardy korun, což je meziměsíční nárůst o 6,5 procenta. V srpnu získali 8,1 miliardy Kč.
  • Automobilka Škoda Auto dosáhla za devět měsíců roku 2010 provozní zisk osm miliard Kč, což je o 64,4 procenta lepší výsledek než loni. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 160 miliard Kč. Firma prodala rekordní počet vozů, od ledna do září to bylo 568.990 aut.
  • Podpora výroby elektřiny ze slunce se v tuzemsku v budoucnu zřejmě zúží jen na solární panely na střechách a budovách. Elektrárny na zemědělské půdě o ni naopak přijdou. Podpora již existujícím a připojeným zdrojům však zůstane zachována. Počítá s tím vládní novela zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, kterou ve zrychleném režimu schválila sněmovna a odeslala ji do Senátu. Vláda si od návrhu slibuje, že omezí nárůst cen elektřiny pro konečné spotřebitele.

Autor článku

Tomáš Skolek  

Články ze sekce: SFINANCE - Týden ve světě financí