Česká republika je oblíbenou destinací amerických studentů

20.11.2010 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Podle statistiky Open Doors, každoročně zveřejňované zprávě renomované americké organizace Institute of International Education o mezinárodní akademické mobilitě, studovalo v akademickém roce 2008-09 v České republice 3 664 amerických studentů, což znamená proti předchozímu roku nárůst o 7 procent a celkově 14. místo na světě. Počty Američanů výrazně rostou již řadu let po sobě a za uplynulé desetiletí se ztrojnásobily.

Praha, 19. listopadu 2010 – Podle statistiky Open Doors, každoročně zveřejňované zprávě renomované americké organizace Institute of International Education o mezinárodní akademické mobilitě, studovalo v akademickém roce 2008-09 v České republice 3 664 amerických studentů, což znamená proti předchozímu roku nárůst o 7 procent a celkově 14. místo na světě. Počty Američanů výrazně rostou již řadu let po sobě a za uplynulé desetiletí se ztrojnásobily. Většina amerických studentů ovšem na rozdíl od českých studujících v USA tráví v ČR pouze semestr nebo školní rok.
Česká republika si vede velmi dobře i co se týká porovnání států v rámci středoevropského regionu. Mezi postkomunistickými zeměmi, včetně velkých zemí jako Polsko nebo Rusko, dokonce zaujímá se značným odstupem vedoucí postavení.
„Růst počtu studentů je kombinací cenové dostupnosti pobytu v České republice, popularity Prahy v USA a nových partnerství mezi českými a americkými vzdělávacími institucemi,“ komentuje statistiku Jakub Tesař z Fulbrightovy komise, „Bohužel většina amerických studentů stále studuje buď na v programech připravených svými vlastními univerzitami nebo v rámci programů amerických agentur. I přes zlepšení, které nastalo v připravenosti českých vysokých škol v posledních letech, by české univerzity mohly zájem Američanů využívat ještě více.“
Zvýšení počtu přijíždějících amerických studentů do České republiky je o to cennější, že podle Open Doors byl rok 2008-09 prvním rokem, kdy bylo zaznamenán snížení počtu Američanů na studiu v zahraničí, a to o 1 procento z 262 tisíc na 260 tisíc. Jedná se o první pokles za 25 let, co je tato statistika sestavována. Zpráva za rok 2008-09 však odhaluje nový trend, a to směřování většího množství amerických studentů do dosud spíše netradičních destinací, tedy hlavně mimo Západní Evropu, a do širšího spektra zemí vůbec.
I přes zmíněné trendy zůstávají velké země Západní Evropy hlavními cíli amerických studentů. Tabulku vede Velká Británie, následována Itálií, Španělskem a Francií. Na pátém místě pak najdeme Čínu. Co se týká světových regionů, Evropa přitáhla 55 procent vyjíždějících studentů, ale její váha během let postupně klesá. Největší nárůst zájmu zaznamenala Afrika, a to o 16 procent, její podíl ovšem zůstává stále malý.



Institute of International Education (IIE) je přední americkou neziskovou organizací zabývající se mezinárodními výměnami ve vzdělávání a kultuře. Statistické šetření Open Doors IIE provádí již od roku 1919, od sedmdesátých let pak tento průzkum podporuje americké ministerstvo zahraničí U.S. Department of State. Průzkum je založen na dotazníkovém šetření mezi zhruba 3 tisíci akreditovaných amerických vysokých škol. Detailní informace a data lze najít na stránce www.iie.org/opendoors.
Poradenské centrum patřící do oficiální informační sítě EducationUSA je součástí Fulbrightovy komise, mezivládní organizace pro vzdělávací výměny s USA. Cílem sítě EducationUSA je aktivní propagace možností studia v USA prostřednictvím, přesných, objektivních, kompexních a včasných informací o amerických vzdělávacích institucích a poskytováním bezplatných poradenských služe všem zájemcům o získání vzdělání v USA. Webovskou stránku Fulbrightovy komise najdete na www.fulbright.cz.

Autor článku