Posledních 7 dní ve světě
- Slovenské firmy budou muset v příštích dvou letech platit 80procentní daň z prodeje nadbytečných emisních povolenek. Vyplývá to z novely zákona o dani z příjmů, kterou schválil slovenský parlament. Stát tím chce získat do rozpočtu 150 milionů eur (3,7 miliardy Kč).
- Portugalsku při aukci vládních dluhopisů výrazně vzrostly náklady na obsluhu dluhu. Výnos portugalských 12měsíčních obligací se zvýšil na rekord od vzniku eurozóny.
- Evropská komise zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na 2,4 procenta z 1,6 procenta, které očekávala ve své jarní prognóze. Pro příští rok tempo růstu mírně snížila na 2,3 procenta z dříve odhadovaných 2,4 procenta. V obou případech je očekávání komise optimističtější než odhady českého ministerstva financí či ČNB.
- Primární nabídka akcií americké automobilky General Motors se po uplatnění dodatečných opcí stala největší na světě. Celková hodnota dosáhla 23,1 miliardy USD (431,4 miliardy Kč).
- Čína opouští dosavadní mírně uvolněnou měnovou politiku a přechází k politice obezřetné. Tu sice nijak blíže nedefinovala, podle analytiků to ale znamená, že Čína je připravena zvýšit úrokové sazby.
- Slovenský ministr financí Ivan Mikloš podrobil kritice politiku Evropské unie a Evropské centrální banky. Evropská unie chce řešit dluhovou krizi okrajových zemí eurozóny zaplavováním trhů peněžní likviditou a spoléháním se na mechanismy finanční pomoci ohroženým státům. Pumpování peněz je nutné zastavit, protože eurozóně v krizi pomohou hlavně strukturální reformy, řekl Mikloš.
- Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se minulý týden zvýšil o 26.000 na 436.000 osob. Čtyřtýdenní průměr počtu nových žadatelů však klesl na dvouleté minimum 431.000 osob. To naznačilo, že situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje.
Posledních 7 dní doma
- Na finanční pomoci Irsku se bude podílet i Česko. Zaručí se za celkem 6,7 miliardy korun, které Irům na tři roky půjčí Evropská komise. V případě, že by Irsko peníze nesplatilo, Česko by celou částku muselo zaplatit do rozpočtu EU.
- Tuzemské banky by podle aktuálních zátěžových testů České centrální banky nebyly ohroženy ani v případě vysoce nepravděpodobného nepříznivého scénáře. Ten kombinuje slabý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů.
- E.ON od ledna 2011 sníží cenu plynu o 4,7 procenta. Pro poslední čtvrtletí letošního roku společnost ceny nezměnila, od července zdražil E.ON plyn pro domácnosti průměrně o šest procent.
- Podle ERÚ se ceny elektřiny pro české domácnosti od 1. ledna zvýší v průměru o 4,6%. Ceny pro firmy se v průměru zvýší o 5,2%. Kdyby Senát neschválil novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, průměrné zvýšení cen elektřiny by podle ERÚ pro domácnosti bylo 11,2% a pro firmy 14,5%.
- Od středy jsou v prodeji nové dálniční kupony. Kupony jsou k dostání na 6600 prodejních místech, například na všech pobočkách České pošty a většině čerpacích stanic. Cena zůstává na 1200 korunách.
- Agentura Moody's revidovala výhled pro český bankovní sektor na stabilní z negativní díky solidní ziskovosti i během globální ekonomické krize a lepším podmínkám v ekonomice.
- Václav Klaus řekl, že by nezdaňoval producentům elektřiny v roce 2011 bezplatně přidělované emisní povolenky a uvalil by pouze jednoletou srážkovou daň na solární energii. To ve srovnání s vládním návrhem na uvalení 32% daně na emisní povolenky a srážkovou daň na solární energii v následujících třech letech. Návrh by zvýšil koncovou cenu elektřiny pro domácnosti o 6,6% místo 4,6%.