Týden ve světě financí (28. 3. - 1. 4. 2011)

01.04.2011 | , Sfinance.cz
SFINANCE - Týden ve světě financí


perex-img Zdroj: Finance.cz

K dnešnímu dni je v ČR poslední možnost podat daňové přiznání z příjmu fyzických osob za loňský rok. Rovněž by měla být dnes daň uhrazena. Více o tom co se událo doma a ve světě se dočtete v našem přehledu událostí.

Posledních 7 dní ve světě 

  • Největší irské banky budou v následujících měsících potřebovat dalších asi 24 miliard eur (zhruba 589 miliard Kč). A tp pro to, aby se dokázaly vypořádat s případnou další krizí. Ukázaly to nové výsledky zátěžových zkoušek, které zveřejnila irská centrální banka.
  • Americká centrální banka (Fed) za finanční krize masivně podporovala evropské finanční domy. Ty si v rámci speciální úvěrové linky denně půjčovaly desítky miliard dolarů. Ukázaly to podrobné záznamy, které Fed zveřejnil. Přiměl jej k tomu až soud, Fed se zveřejnění dlouho bránil.
  • Rozpočtový schodek Portugalska v loňském roce klesl na 8,6 procenta hrubého domácího produktu z předloňských deseti procent. Překročil však plánovanou úroveň 7,3 procenta HDP, na které se Lisabon dohodl s Evropskou unií.
  • Míra nezaměstnanosti v Německu se v březnu snížila na 7,6 procenta z únorových 7,9 procenta. Oznámil to spolkový úřad práce. Dodal, že počet nezaměstnaných meziměsíčně klesl o 102.000 na 3,21 milionu osob.
  • Mezinárodní měnový fond zhoršil ve svém nejnovějším výhledu vývoje globální ekonomiky odhad růstu hrubého domácího produktu Japonska pro letošní rok. Důvodem je devastující zemětřesení z tohoto měsíce. Pomaleji letos porostou i Spojené státy, výhled pro eurozónu je však lepší.
  • Evropská komise navrhla zákaz vjezdu vozů se spalovacími motory do měst v roce 2050. Zatím to sice není legislativní návrh, ale pokud by členské státy nezávazný plán nakonec realizovaly, emise z dopravy by měly do poloviny století klesnout o 60 procent. Brusel totiž počítá s tím, že za 39 let se bude většina cestujících na vzdálenost větší než 300 kilometrů přesouvat po železnici.
  • Míra nezaměstnanosti v Maďarsku se v období od prosince do února zvýšila na 11,5 procenta z 11,2 procenta ve třech měsících do ledna. Vrátila se tak do těsné blízkosti 17letého maxima.

 

Posledních 7 dní doma 

  • Ministerstvo financí začalo zveřejňovat na internetu dokumentaci k veřejným zakázkám. Nebude, ale zveřejňovat dokumentaci, která se týká mezinárodních arbitráží, kde by mohl stát ohrozit svoji pozici. Zatím nebudou rovněž zveřejňovány zakázky malého rozsahu.
  • Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního února nepatrně vzrostly a činily 1,058 bilionu korun proti 1,057 bilionu v předchozích dvou měsících. Za poslední rok ale domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 70 miliard korun.
  • V účinnost vstoupila novela insolvenčního zákona, která dává věřitelům opět právo popírat pohledávky ostatních věřitelů. Dříve bránila podoba insolvenčního zákona věřitelům napadat pohledávky svých konkurentů, i když byly podle jejich názoru neoprávněné.
  • Zahraniční dluh České republiky se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 56,8 miliardy korun. A to na 1,79 bilionu korun, představoval tak 48,7 procenta hrubého domácího produktu. K růstu zahraničního zadlužení přispěl především bankovní sektor. Růst zadluženosti nastal rovněž u vládního sektoru.
  • Vláda posílí Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) o miliardu korun na podporu oprav bytových domů. Program Nový panel fondu bydlení tak možná znovu začne přijímat žádosti o úrokové dotace; kvůli nedostatku peněz bylo přijímání žádostí od loňska pozastaveno. Miliarda by měla stačit na renovaci více než 28.000 bytů.
  • Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která zvýší zvýší příjmy i výdaje letošního státního rozpočtu o shodných 11,7 miliardy korun v souvislosti se zdaněním fotovoltaických elektráren. Schválený letošní schodek státního rozpočtu 135 miliard korun zůstane zachován.
  • Soudní dvůr EU v Lucemburku zrušil klíčové části předchozího rozsudku ve prospěch Budějovického Budvaru. A to ve vleklém sporu s americkým Anheuser-Busch o registraci známky "Bud". Rozsudek původně znemožnil americkému pivovaru značku registrovat mimo jiné i pro pivo v celé Evropské unii.

Autor článku

Sabina Šebestíková  

Články ze sekce: SFINANCE - Týden ve světě financí