Posledních 7 dní ve světě
- Případná restrukturalizace dluhu Řecka, tedy v podstatě státní bankrot, je podle tuzemských analytiků nevyhnutelná. Řecko tak zřejmě na několik let ztratí důvěru investorů a reálný přístup na finanční trhy. Česko může tento krok podle ekonomů pocítit poklesem exportu, který je tahounem ekonomiky, nebo dražším financováním státního dluhu.
- Nezaměstnanost na Slovensku v březnu oproti předchozímu měsíci nepatrně klesla na 13,13 procenta, meziročně se však zvýšila o čtvrt procentního bodu. Ke snížení počtu lidí bez práce přispělo spuštění sezónních prací, nezaměstnanost však zůstává v blízkosti šestiletého maxima.
- Nálada mezi německými podnikateli se během dubna zhoršila, vyhlídky na další období ale zůstávají relativně dobré. Ukázal to pravidelný průzkum institutu Ifo z Mnichova. Hodnota indexu za duben klesla na 110,4 z březnové hodnoty 111,1 bodu a byla jen mírně za očekáváním analytiků.
- Španělská vláda zavede v následujících dvou měsících další reformy, aby zvýšila důvěru investorů ve svou ekonomiku. Chystané reformy nebudou rozsáhlé, ale zahrnou opatření, která v zemi omezí takzvanou černou ekonomiku, liberalizují otevírací hodiny maloobchodů a pozmění důchodový systém státních zaměstnanců.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně v dubnu klesla na nejnižší úroveň od začátku letošního roku. Zhoršila se také v celé Evropské unii. Údaje odrážejí problémy eurozóny v boji s dluhovou krizí.
- Skupina ekonomicky nejvýznamnějších zemí světa G20 se dohodla na mechanismu, který má včas odhalit nerovnováhu v globální ekonomice a zabránit vzniku dalších krizí. Pod drobnohledem se ocitne sedm zemí, které skupina považuje za systémově důležité a u kterých bude zkoumat hlavní ekonomické charakteristiky, především úroveň zadlužení a obchodní bilanci.
- Spojené státy mají v poměru k hrubému domácímu produktu vyšší státní dluh než Portugalsko. To bylo před nedávnem nuceno požádat o zahraniční finanční pomoc, aby se vyhnulo riziku státního bankrotu. Vyhlídky obou zemí jsou ale podle analytiků diametrálně odlišné a v případě Spojených států je krajně nepravděpodobné, že by jim hrozil státní bankrot. Podstatná totiž není faktická výše dluhu, ale náklady na jeho obsluhu a pověst dané země.
Posledních 7 dní doma
- Finančním úřadům odevzdali lidé dosud 1,72 milionu daňových přiznání daně z příjmu fyzických osob za loňský rok. S tím, že finanční úřady zpracovaly dosud zhruba milion z nich. Daňová správa očekává letos od fyzických osob 1,82 milionu přiznání, tedy přibližně stejně jako loni.
- Průměrná výše podpory v nezaměstnanosti v Česku již druhým rokem klesá. Ke konci března dosahovala 5476 korun, což je meziročně o 153 korun méně a o 263 korun méně než předloni.
- Devět z deseti tuzemských firem je přesvědčeno, že stát má zachovat nynější systém závodního stravování a zvýhodnění stravenek. Více než tři čtvrtiny firem v případě zrušení daňového zvýhodnění stravenek a zavedení zaměstnaneckého paušálu očekává tlak zaměstnanců na růst mezd.
- Loterijní společnost Sazka obdržela od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, žádost o okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky, která je od 29. března v insolvenci, tak vzroste ze současných dvou na více než deset miliard korun. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.
- Peníze pro Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) možná v budoucnosti pomůže zajistit také soukromý sektor. Státní fond už totiž téměř vyčerpal vlastní zdroje, s financemi z rozpočtu státu příliš počítat nemůže. Řešením je například zapojení kapitálu soukromých investorů, bank nebo fondů.
- Banky poskytly občanům během prvního čtvrtletí 14.133 hypotečních úvěrů za 23,4 miliardy korun. Což byl v meziročním srovnání více než 46procentní nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů.