ČNB o intervencích jen mluví a koruna reaguje posilováním

26.11.1999 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Centrální banka očekává mírný nárůst inflace

Centrální banka očekává mírný nárůst inflace. O případném zdražení peněz ale zatím neuvažuje, do úvahy prý připadá stabilizace úrokových sazeb, případně jejich další pokles.

Pokles úrokové repo sazby na 5,25 procenta z původní úrovně 5,5 procenta s platností od dnešního dne je výsledkem včerejšího jednání bankovní rady České národní banky. Diskontní a lombardní sazby zůstaly beze změny. "Snížení úrokové sazby je plně konzistentní s plněním inflačního cíle pro příští rok," uvedl k poslednímu kroku rady guvernér ČNB Josef Tošovský.

Dodal, že se nyní střed inflační prognózy pohybuje mírně pod hranicí cíle, který je stanoven v intervalu 3,5 až 5,5 procenta.

Dosažení inflačního cíle by bylo komplikované, pokud by se úroveň kursu pohybovala kolem 35 Kč za euro. Naopak kurs kolem 37 Kč za euro by žádným problémem nebyl a stále bychom se do cíle trefili, konstatoval viceguvernér Zdeněk Tůma. Očekávání trhu je však trvale nastaveno na zhodnocení měny. "Bude záležet na chování centrální banky," podotkl Karel Bureš z HSBC. V každém přípa

dě však posilování korunu nemine: Příliv privatizačních peněz je natolik velký a vláda peníze potřebuje, takže je jedno, zda příliv investic půjde prostřednictvím speciálního devizového účtu či nikoliv. Kabinet chce tyto prostředky použít na rozvoj bytového fondu a infrastruktury. "Myslím, že se to podaří ukočírovat tak, aby tlak na českou měnu byl co nejmenší," řekl první náměstek ministra financí Jan Mládek. Vstup centrální banky na trh by byl v situaci dlouhodobého přílivu kapitálu neúčinný. "ČNB ví, že nemůže vše řešit intervencemi," přiznal Tošovský, současně však upozornil, že v určitých situacích mohou přispět k tomu, aby byla měna pod menším tlakem.

Oproti přímému vstupu centrální banky na trh však snižování sazeb efekt na oslabení koruny nemá. Proto ani včera neočekávala, že na její krok bude měna reagovat. "Bankovní rada nejednala o žádných okamžitých krocích k oslabení koruny," potvrdil guvernér. Současně nevyloučil případné intervence v budoucnu. Jeho vyjádření mělo vzápětí dopad na kurs koru

ny, avšak v opačném směru, než by si představovala. Zatímco dopoledne koruna oslabila až na 36,17 Kč/Eur, po guvernérově vystoupení začala posilovat a ke konci dne se obchodovalo pod hladinou 36 korun za euro. "Pokud jsou připraveni, tak měli intervenovat. Takto jsou vyjádření kontraproduktivní," konstatoval Bureš. Dealeři tipují, že intervence by mohly začít na hladině 35,70 Kč/Eur.

Ani posilování koruny však zřejmě nezabrání tomu, aby nevzrostly ceny. v blízké době očekává mírný růst inflace, především kvůli vnějším vlivům. "Ceny ropy se již promítly v produkčních cenách, dopad na spotřebitelské ceny se očekává," upřesnil guvernér. Dodal, že v lednu, možná částečně i v únoru se do inflace promítnou i deregulace. Rovněž vývoj cen potravin není jist

ý. "V této situaci je nutné zvážit, zda je vhodné hýbat s výší sazeb či jít s nimi dolů," uvedl Tošovský.

I přesto je však cíl vyšší než předpokládaný růst cen, a proto Tošovský upozornil, že je potřeba, aby měnová politika napomohla i k oživení ekonomického růstu. "Úrokové sazby k tomu mohou přispět," dodal. Růst hospodářství podle Tošovského pokračuje, je však i nadále velmi pozvolné a neakcelerující.

Dopad měnové politiky, respektive postupného zlevňování peněz, na reálnou ekonomiku je však podle analytiků takřka nulový. "Snížení sazeb by se mělo projevit růstem úvěrů a inflačními tlaky. To ale zatím nepozorujeme. Mírná zlepšení si dávám do souvislosti s poklesem srovnávací hladiny, popřípadě do souvislosti s výkyvy kursu," uvedl Martin Hlušek z Ers

te bank. Analytička Patria Finance Monika Procházková k tomu podotkla, že je nutné dokončit privatizaci bank. "K tomu je také potřeba dostatek schopných lidí, kteří jsou v oblasti poskytování úvěrů natolik dobrými odborníky, že se nebude opakovat situace, že se z úvěrů stanou nedobytné pohledávky," upozornila. Údaje však v poslední době ukazují, že se úvěrová aktivita obnovila. Člen bankovní rady Miroslav Hrnčíř potvrdil, že nejde o přímý dopad poklesu sazeb. "Opatření však napomáhají k tomu, že se řada projektů stává rentabilními," uvedl.

Včerejší snížení sazeb proto hospodářství nepomůže. "Jde o riskantní krok," uvedl Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Dodal, že zatím nemůže spoléhat na příznivý růst mezd v příštím roce. Spolu s předpokládaným růstem cen surovin by považoval za uvážlivější vyčkat s měnovým rozhodnutím až na počátek příštího roku.

Zdroj: HN z 26. 11. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka