Cílem prověrek je podle něj uklidnit členy záložen a ukázat, že existují životaschopná peněžní družstva. Proces má usnadnit i práci Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami. "Čas závisí na aktuální vytíženosti auditorů," dodal Mandelík s tím, že asociace si uvědomuje i vážné nedostatky a prosazuje zjednání pořádku ve firmách samotnými členy.
ČAZ podporuje Petici ve věci družstevních záložen, k níž asociace poskytla podklady. Dokument konstatuje nutnost zákonných úprav příslušné právní normy číslo 87/1995 Sb. o spořitelních a úvěrních družstvech. Petice kritizuje ministerstvo financí za nečinnost v zákonné iniciativě a veřejné odsouzení družstevních záložen jako celku ministrem Pavlem Mertlíkem.
"Objevují se velmi nebezpečné pokusy prosadit změny, které hrubě porušují družstevní principy," míní Mandelík.
V ČR působí 102 záložen, z nichž 71 je aktivních. V pěti problematických záložnách má nedobytné vklady přes 92.000 družstevníků (85 procent) v celkovém objemu přes 8,5 miliardy Kč, což jsou čtyři pětiny všech prostředků svěřených kampeličkám. Systém kampeliček fungoval v zemi do roku 1953, kdy jej zlikvidoval zákon o organizaci peněžnictví. Nová právní norma o spořitelních a úvěrových družstvech nabyla účinnosti 1. ledna před třemi lety.
Zdroj: ČTK