Posledních 7 dní ve světě
- Americké společnosti v prvním pololetí letošního roku oznámily propuštění 245.806 zaměstnanců, což byl nejnižší údaj od období leden až červen 2000. Meziročně počet propuštěných klesl o 17,4 procenta.
- Zástupci mezinárodních bank jednali v Římě o německém návrhu výměny řeckých státních dluhopisů. Návrh by měl být součástí pomoci Řecku, kterou od soukromých investorů očekávají evropské vlády.
- Přebytek zahraničního obchodu Německa stoupl a byl vyšší než se čekalo. Zahraniční obchod v květnu podle sezonně upravených údajů vzrostl na 12,8 miliardy eur (310 miliard Kč) z dubnových 11,9 miliardy eur. Vývoz se po dubnovém propadu, který byl nejvyšší od ledna 2009, opět zvýšil a dovoz rostl pomaleji než vývoz.
- Vstup Maďarska do eurozóny bude možný až v letech 2018 až 2020. Uvedl to maďarský ministr hospodářství György Matolcsy. Dodal, že země musí nejprve zpevnit svou ekonomiku.
- Akcionáři americké akciové burzy The New York Stock Exchange (NYSE) schválili návrh sloučení s provozovatelem burzy Deutsche Börse z Frankfurtu. Němci jsou tak o krok blíž k převzetí kontroly nad věhlasnou burzou, která se stala symbolem amerického kapitalismu.
- Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání letos již podruhé zvýšila své úrokové sazby. Od nich se odvíjí náklady úvěrů v celé eurozóně. Základní sazba se tím dostala o čtvrt procentního bodu výše na 1,50 procenta.
- Světové ceny potravin v červnu stouply v průměru o zhruba jedno procento a vymazaly květnový pokles. Obiloviny sice dál zlevňovaly, výrazně však zdražil cukr.
Posledních 7 dní doma
- Zahraniční obchod České republiky skončil v květnu přebytkem 14,4 miliardy korun. To představuje meziroční zlepšení o 3,2 miliardy Kč. Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v květnu vzrostl o 18,2 procenta a dovoz o 17,5 procenta.
- Maloobchodní tržby ve stálých cenách v květnu bez očištění o sezonní vlivy zrychlily meziroční růst na 3,2 procenta po dubnovém zvýšení o 2,7 procenta. Růst tržeb byl ovlivněn zejména prodejem motorových vozidel a nepotravinářského zboží.
- Praha přestála nedávnou hospodářskou krizi téměř nejlépe ze všech evropských metropolí a regionů. Nepatrně lépe se vedlo jen Paříži a Lisabonu. Vyplývá to ze studie respektovaného nizozemského institutu TNO.
- Tuzemská stavební výroba se v květnu meziročně snížila o 4,9 procenta po dubnovém poklesu o šest procent. V květnu počet dokončených bytů meziročně klesl o 18,8 procenta, naopak počet zahájených bytů stoupl o 6,4 procenta.
- Průmyslová výroba v Česku v květnu meziročně prudce zrychlila růst na 15,2 procenta po dubnovém zvýšení o 4,7 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová výroba vzrostla v květnu meziročně o 12,6 procenta, meziměsíčně byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 2,7 procenta.