K levným a dobrodružným druhům dopravy na prázdniny patří autostop, kterého využívají hlavně mladí lidé. Málokteří však ví, že jak stopaře, tak jejich majetek a zdraví chrání pojištění. Zákon totiž bere každého spolujezdce jako „řádného“ pasažéra a je tedy lhostejné, zda jde například o rodinného příslušníka, kolegu z práce, nebo stopaře. „Řidič motorového vozidla je zodpovědný za všechny osoby, které veze v autě, bez ohledu na to, zda nastoupil do vozidla s řidičem současně, anebo přistoupil na základě dobrovolného rozhodnutí řidiče svézt neznámou osobu - stopaře. I na tyto spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na pojistné plnění a podmínky podle zákona o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy na věci, které mají osoby na sobě a při sobě, zavazadla a samozřejmě také na zranění, které by utrpěl při možné dopravní nehodě, “ vysvětluje Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny.
Stopař a cestovní pojištění
Pokud má stopař uzavřené i cestovní pojištění a s ním pojištění zavazadel, Allianz pojišťovna mu vyplatí odškodnění i v případě, kdy mu budou tato zavazadla odcizena z vozidla, které ho veze. Podobně jako v případě povinného ručení je i v tomto případě lhostejné, jestli auto pojištěnému patří, nebo nikoliv. Důležité je pouze to, zda bylo správně uzamčené. Samozřejmě cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v zahraničí stopařům stejně jako jiným turistům a v Allianz pojišťovně neexistují žádné výluky z pojistného plnění právě z důvodu, že klient cestuje na dovolenou stopem. Stejně jako neexistuje limit v pojištění léčebných výloh.
Buďte opatrní
Každý, kdo se rozhodne cestovat stopem by si měl uvědomit, že pokud si sedá do cizího auto a netuší nic o osobě řidiče, který vůz řídí – jak je zkušený, jestli není náhodou pod vlivem alkoholu, či jestli technická způsobilost vozidla odpovídá provozu na silnici, měl by si být vědom, že podstupuje určitou míru rizika. Toto riziko a následnou důležitost pojištění nejlépe ilustruje následující případ.
Odpovědnost za volantem i na místě spolujezdce
Řidič projížděl více než povolenou rychlostí pravotočivou zatáčkou, nezvládl řízení, auto vylétlo mimo vozovku a nabouralo do stromu. Při nehodě došlo ke zranění spolujezdců – mladého páru, který si stopl řidiče u vlakového nádraží a měl je odvézt pouhých 10 kilometrů do nedalekého kempu. Mladík, který seděl na předním sedadle utrpěl vážná zranění, s nimiž se léčil téměř půl roku, dívka na zadním byla v pracovní neschopnosti měsíc. Zraněným byla stanovena spoluvina za to, že nebyli připoutáni bezpečnostními pásy a také celkem znatelná částka byla odpočítána z celkového pojistného plnění. I přesto však byla stopaři na předním sedadle vyplacena celková náhrada za škodu na zdraví ve výši téměř 450 tisíc korun. Podobně by to bylo i v případě, kdyby řidič byl pod vlivem alkoholu.
Stopovat je dobrodružství, ale oba dva – řidič za volantem, tak i náhodný pasažér by si měli uvědomit, že na sebe berou velkou dávku odpovědnosti za to, že si sedají do cizího auta, nebo naopak že vezou cizího člověka.