Rozhodnutí úřad učinil poté, co mu záložna sama oznámila, že nedisponuje rezervou volných prostředků pro uspokojení žadatelů o okamžité výplaty. Záložna například nesmí provádět výplaty členům a poskytovat úvěry členům.
Jaroměřský uvedl, že ani po uplynutí 14 dnů záložna nepředpokládá obnovení činnosti v plném rozsahu. Rozhodnutí o budoucnosti záložny by měla učinit členská schůze svolaná na 8. ledna. "Pokud členové záložny na lednové schůzi rozhodnou o pokračování její činnosti, o své peníze nepřijdou," řekl Jaroměřský.
Nyní je podle jeho slov zhruba třetina ze 32 poboček záložny z technických důvodů uzavřena. Od pondělí by měly být otevřeny všechny pobočky, které by měly členům záložny především podávat informace.
Jaroměřský uvedl, že první nápor klientů s žádostmi o výplaty vkladů po prvních informacích o potížích záložen ŽDZ ustála. Žádostem o další výplaty vkladů po oznámení o uvalení nucené správy na Živnostenské Spořitelní a Úvěrní Družstvo 1. prosince však již ŽDZ nebyla schopna dostát. ŽDZ měla k poslednímu říjnu 2682 členů, kteří v ní měli uloženo 242 miliónů korun. Ještě v říjnu přitom počet klientů i vkladů v záložně mírně rostl.
V poslední době se do potíží dostalo několik významných záložen. Na Družstevní stavební záložnu Praha, 1. Družstevní záložnu Ostrava a Živnostenské Spořitelní a Úvěrní družstvo byla uvalena nucená správa. Úřad pro dohled nad družstevními záložnami pozastavil výběr vkladů v Rodinné záložně Moravské Budějovice, Doudlebské družstevní záložně a Českomoravské družstevní záložně.
V ČR podle Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami působí 102 záložen, z nichž 71 je aktivních. Celkový počet členů je přes 110.000 s vklady za zhruba 11 miliard korun. Z tohoto celkového počtu v šesti problematických záložnách má vklady zhruba devadesát procent družstevníků.
Zdroj: ČTK