Slovenská Národní banka (NBS) včera intervenovala na devizovém trhu k oslabení kursu slovenské koruny, a to i přesto, že ministryně financí Brigita Schmögnerová centrální finanční ústav několikrát vyzvala, aby se podobným krokům do konce roku vyhnula. Agenturu Reuters o tom informovalo tiskové oddělení NBS. Banka tak reaguje na přizvání Slovenska k vyjednávání s Evropskou unií na summitu v Helsinkách, které vedlo k výraznému posílení koruny. NBS údajně zatím stáhla mezi deseti a p
atnácti milióny EUR.Slovenská měna je nyní nadhodnocena o necelých sedm procent, posilování je dlouhodobým trendem a v příštím roce bude podle všeho pokračovat. NBS proto bude s největší pravděpodobností nucena vstoupit na trh agresívněji. Finanční experti nyní shodně tvrdí, že intervence centrální banky je především psychologickým krokem. Své ovšem ještě sehraje i blížící se konec roku - klienti v této době většinou nakupují devizy ve větším objemu, čímž kurs měny také snižují.
Posilování koruny se dotýk
á především exportérů, kterým může způsobit závažně problémy. Ministryně Schmögnerová navíc poukazovala i na nepříjemnosti čekající firmy, které musejí provést kalkulace hospodářských výsledků za končící rok.Další posilování koruny příští rok budou mít "na svědomí" především zvýšené zahraniční investice. Koruna se kromě toho ale podle expertů konečně stabilizuje. Ani to však nelze stoprocentně zaručit, protože kromě dlouhodobých investic na Slovensko nyní, po Helsinkách, přijde i krátkodobý spekulativní
kapitál. Ten se zřejmě postará o to, že se kurs koruny dá znovu do pohybu.Své určitě v příštím roce sehraje i změna ratingu země, podobně jako vstup do OECD, s nímž Slovensko v dohledné době počítá.
Bratislava se na helsinském summitu nejvyšších představitelů unie dočkala po několikaletém čekání spolu s dalšími reformními zeměmi (dříve označovanými jako "druhá vlna") přizvání k rozhovorům o vstupu.
Zdroj: HN z 15. 12. 1999