Má být prudce rostoucí elektronický obchod v USA, který se již vyšplhal na roční objem 30 miliard dolarů, zdaněn stejně jako ten tradiční? O to se od včerejška v San Francisku přou účastníci poradního výboru amerického Kongresu. Jak včera napsal list International Herald Tribune (IHT), ani mezi guvernéry jednotlivých států USA není v této otázce jednota. James Gilmore, guvernér státu Virginia, prosazuje, aby i nadále platila zákonem stanovená úleva od daní
pro elektronický obchod, neboť "e-obchod je hnací silou naší ekonomiky, a neměl by proto být zbrzděn novými daněmi". Naproti tomu vlivný Michael Leavitt, guvernér státu Utah a předseda Národního sdružení guvernérů, si stěžuje, že nezdanění e-obchodu připravuje vlády amerických států i místní samosprávy o milióny dolarů rozpočtových příjmů. Takže jsou podle něho o příjmy ochuzeny školy, policie a jiné nezbytné veřejné služby. "Jedinou ospravedlnitelnou pozicí je, že každý druh obchodu - on-line nebo tradiční - musí být posuzován podle stejného měřítka," zdůraznil.I kdyby se poradní výbor usnesl, že uvalení daní na elektronickou podobu obchodu je nutné, vyvstal by těžko řešitelný problém, kdo by vlastně daně platil. Neboť elektronický prodej zboží, služeb a zábavy neuznává hranice států USA, ba ani hranice USA.
Guvernér M. Leavitt navrhuje velmi složitý zúčtovací systém, který by daně vybíral a posléze posílal státům nebo komunitám. Podle IHT však v jednotlivých státech, komunitách i na federální úrovni USA platí více než šest tisíc odlišných daňových zákonů.
Zdroj: HN z 15. 12. 1999