Rok 2011: medvědi vesměs dominovali, výjimkou byla Amerika

30.12.2011 | , Limerik
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jan Čermák, analytik ČSOB, bilancuje ve své ranní glose rok 2011.

Hned na počátku je třeba říci, že pro dlouhodobého investora to opět nebyl jednoduchý rok, přičemž naopak spekulanti si přišli na své. Události jako japonská tsunami, snížení ratingu USA ze strany S&P a evergreen v podobě dluhové krize v eurozóně totiž poskytovaly dostatek příležitostí k tomu využít výrazných výkyvů finančních trhů.

Při pohledu na výsledky jednotlivých druhů aktiv v roce 2011, mezi nimiž zjevně převládá červená barva, si jistě nelze nevšimnout jedné teritoriálně laděné výjimky, jež představují americké trhy. Jak hlavní akciové indexy (Dow Jones a S&P500), tak především ceny vládních dluhopisů končí rok v kladných hodnotách. Vše odráží fakt, který mimo jiné dobře dokumentovala i včera zveřejněná makroekonomická data v USA, že navzdory přetrvávajícím problémům na trhu nemovitostí a všem negativní externím vlivům se americké ekonomice vcelku dařilo a růst v průběhu roku dokonce akceleroval. V případě Evropy byl přitom vývoj přesně opačný, a tak s výjimkou některých evropských vládních dluhopisů končí rok 2011 většina trhů ve ztrátě.

Pro českého investora mají přitom zisky amerických trhů o to příjemnější nádech v tom, že se koruně letos oproti hlavním světovým měnám vesměs nedařilo. Konkrétně vůči americkému dolaru koruna ztratila více než šest procent. Koruna ovšem například ztratila pět procent i vůči britské libře, takže ten kdo například na počátku tohoto roku dostal bláznivý nápad koupit si britské vládní dluhopisy může být rovněž spokojený.

Rok 2012 bude z investorsko-spekulativního pohledu zcela jistě jiný, byť nepochybně také velmi napínavý. A tak Vám v něm přejeme hodně finančních úspěchů, neboť jak praví klasik o peníze jde až v první řadě!

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU