Zákon o konkursu sám o sobě vyplácení mezd zajistit nemůže

21.12.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ve chvíli, kdy podnik neplatí svým zaměstnancům, je jeho finanční situace taková, že jediným řešením je likvidace

Ve chvíli, kdy podnik neplatí svým zaměstnancům, je jeho finanční situace taková, že jediným řešením je likvidace.

Dnes budou před Poslaneckou sněmovnou demonstrovat zástupci více než pěti desítek tisíc zaměstnanců, kteří nedostávají výplatu. Odboráři chtějí poslance mimo jiné přimět k urychlenému přijetí novely zákona o konkursu a vyrovnání.

Odbory si od přijetí zákona slibují, že vyřeší problémy podniků, které třeba i několik měsíců neplatí zaměstnancům mzdy. Vládní novelou, kterou sněmovna nedávno vrátila vládě k přepracování, se budou poslanci znovu zabývat v prvním čtení mimořádného zasedání sněmovny. Současně se bude projednávat i poslanecká novela zákona, kterou předložila poslankyně ODS Eva Dundáč

ková. "Skloubením obou návrhů by mohl vzniknout dobrý zákon," domnívá se předseda ČMKOS Richard Falbr. Požadavkem odborářů rovněž je, aby se novela projednala ve zkrácené lhůtě.

Největší naději zástupci zaměstnanců vkládají do paragrafu vládního návrhu, podle nějž by neproplacení mzdových požadavků po dobu delší než jeden měsíc mělo být důvodem pro konkurs. Jejich očekávání jsou podle expertů lichá. "Firma, která nevyplácí mzdy, je natolik finančně vyčerpaná, že její budoucnost je velmi nejistá," uvedl Ondřej Schneider z Patria Finance. Nevyplácení zaměstnanců přijde až v poslední fázi existence podniků: předtím firma zpravidla přestává platit bance úroky i jistinu, přestává platit svým dodavatelům a neplatí za zaměstnance sociální dávky. Přitom všem naoko

zaměstnává tisíce lidí.

Ve většině zemí platí, že jakékoliv nesplácení závazků po dobu delší, než je zákonem určená, je důvodem pro vyhlášení konkursu. Například v Maďarsku tomuto zákonu automaticky podléhá každá firma, která neplatí svým věřitelům po dobu 90 dnů. Podobné ustanovení je zakomponováno do tuzemského zákona už teď. V praxi se však nevyužívá, protože návrh na konkurs musí vyhlásit minimálně tři věřitelé, kteří se většinou nedokáží domluvit. Brzdou konkursů jsou nejen věřitelské banky, které se

bojí, že od podniku v konkursu nedostanou nic, ale ze stejného důvodu i stát. Podle současné právní úpravy je rovněž správce konkursní podstaty motivován k tomu, aby konkursní řízení trvalo co nejdéle. Věřitelé, o jejichž peníze jde, mají pouze omezená práva vstupovat do soudního řízení, upozornil Stanislav Pavel z České finanční.

Rychlý nástup zákona by přitom pomohl nejen zaměstnancům - podnik by se vůbec nemusel dostat do situace, kdy není schopen vyplácet mzdy - ale i samotné firmě. V současné době, když už je vyhlášen konkurs, je firma v podstatě neozdravitelná a jde do likvidace. Pokud by však konkurs přišel již při prvních náznacích potíží, mohla by se zachovat výroba při nutné změně finanční struktury.

Jistou pomocí v tomto ohledu by se mělo stát ustanovení vládního návrhu o ochranné lhůtě pro podniky v revitalizaci, které by v tuto dobu nemusely platit své závazky. Podle odborníků jde o částečnou obdobu ustanovení americké legislativy, která se však týká všech podniků a hovoří o reorganizaci.

Místo

předseda ODS Ivan Langer nicméně tvrdí, že jeho strana bude usilovat o vypuštění jakékoliv zmínky o revitalizaci.

Pokud by jeden z předložených návrhů dnes prošel, Poslanecká sněmovna by jej mohla schválit nejdřív v lednu příštího roku. Experti však velkou šanci na přijetí nedávají ani jednomu z nich. S největší pravděpodobností však dojde ke sloučení obou návrhů s tím, že se do novely začlení další zásadní připomínky.

Zdroj: HN z 21. 12. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU