ÚDDZ: Ztráty vkladatelů DSZP a ŽSÚD okolo 50 procent vkladů

23.12.1999 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Úřad pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ) předpokládá, že podle předběžných a přibližných odhadů bude činit ztráta družstevníků u Družstevní stavební záložny Praha (DSZP) a Živnostenského Spořitelního a Úvěrního družstva (ŽSÚD) okolo 50 procent celkové hodnoty vkladů. Na včerejší tiskové konferenci o tom informoval ředitel úřadu Ivo Vrzal.

U První družstevní záložny Ostrava (1.DZO), na kterou byla též uvalena nucena správa, jsou podle Vrzala odhady ztrát složitější, protože z celkových vkladů 3,5 miliardy Kč bylo přes 2,7 miliardy převedeno na dceřinou firmu Družstevní holding. "Nejsme zde schopni identifikovat výši ztrát, ale ve stovkách miliónů to bude určitě," řekl Vrzal.

Jak uvedl, nucené správy se určitě protáhnou na šest měsíců. ÚDDZ bude chtít, aby se družstevníci v závěrečné fázi hlasem poradním vyjádřili, jestli jsou pro další fungování záložny nebo pro ukončení jejich činnosti. "Nepředpokládáme, že bychom v nejbližších měsících umožnili přístup k vloženým penězům. Ty peníze tam nejsou," podotkl.

V DSZP je kolem 100.000 Kč, takže jsou problémy se zabezpečením běžné provozní činnosti. V ŽSÚD je deset miliónů korun, ale závazky po lhůtě splatnosti představují desítky miliónů korun. V 1.DZO je přibližně 50 miliónů Kč. Většina vkladů byla v době uvalení nucené správy splatná do půl roku, takže při otevření poboček by tato částka stačila na pár hodin, někde třeba jenom na několik minut, upozornil Vrzal.

U záložen, které nejsou v nucené správě, ale mají omezení s nakládání s vklady, nebude podle Vrzala situace lepší. Zmrazení vkladů může v těchto kampeličkách trvat šest měsíců i tři roky, poznamenal.

Ve Fondu pojištění vkladů je 18 miliónů Kč, což je částka v poměru k předpokládaným ztrátám téměř nulová. ÚDDZ připravuje analýzu, jak postupovat za tohoto stavu při výplatách vkladů. Když fond pojištěné vklady nevyplatí, mají družstevníci možnost podat záležitost k soudu. "Zákon je nedokonalý, nikdo při jeho vzniku neuvažoval, že by se kampeličky po několika letech od svého vzniku mohly dostat do tak závažných problémů," řekl Vrzal.

Úřad ukončil kontrolu v První pražské družstevní záložně (PPDZ), která byla zahájena již před mnoha měsíci. Protokol z kontroly byl nyní zaslána této záložně, která má nyní pět dnů na podání námitek. Do té doby nechce Vrzal o jejích výsledcích informovat, pouze připustil, že PPDZ je povinna nechávat ÚDDZ schválit převody prostředků do dceřiných společností.

Vrzal připomněl, že novela zákona o družstevních záložnách, která je nyní po prvním čtení, se snaží řešit pouze nejpalčivější problémy kampeliček. Novela posílí pravomoci ÚDDZ, zavede povinnost auditů a sestavení konsolidované účetní uzávěrky, uzákoní vyšší základní jmění, zavede regulační normy z hlediska kapitálové přiměřenosti a úvěrové angažovanosti a omezí vstup do oboru zpřísněním licenčních řízení. Nový zákon, který by měl reagovat na stávající direktivy Evropské unie, by měl být podle usnesení vlády zpracován do poloviny příštího roku.

ÚDDZ zasáhl celkem proti osmi kampeličkám. Na Družstevní stavební záložnu Praha, 1. Družstevní záložnu Ostrava a Živnostenské Spořitelní a Úvěrní Družstvo byla uvalena nucená správa. Úřad omezil činnost Rodinné záložně Moravské Budějovice, Českomoravské družstevní záložně, Doudlebské družstevní záložně, Živnostenské družstevní záložně Dvůr Králové a Všeobecné družstevní záložně Hradec Králové.

Z posledních údajů úřadu vyplývá, že na českém trhu působí 79 funkčních záložen. Počet jejich členů činí téměř 118.000. Celková bilanční suma kampeliček přesahuje 11,22 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka