Vládní návrh patentového zákona chce prodloužit dobu, za kterou se dostane levnější generické léčivo na trh.
Výdaje na léky dosáhly vloni v ČR třiatřiceti miliard korun, z toho 24 miliard pocházelo z veřejného zdravotního pojištění. Za letošní rok by se měly celkové náklady na léčiva pohybovat už kolem 35 miliard korun. Podle zdravotních pojišťoven a některých politiků však nelze počítat s tím, že takové tempo nárůstu nákladů na léky bude nadále možné. Hledají cesty, jak tyto výdaje snížit, ale přitom nezavrhovat nové léky, které jsou sice drahé, ale budou potřebné.
Při projednávání návrhu "patentového zákona" (zákon na ochranu průmyslového vlastnictví), který ve sněmovně prošel nedávno prvním čtením, se proto zřejmě bude diskutovat o vlivu míry patentové ochrany léčiv na jejich náklady.
Cílem patentové ochrany je zejména zajistit ochranu výrobce originálních léčiv, aby během vývoje léčiva a jeho registrace nedošlo ke zneužití duševního vlastnictví spojeného s objevem a vývojem nového léku. Návratnost vysokých nákladů spojených s vývojem originálního léčiva, jeho klinickými zkouškami a zavedením na trh se také zajišťuje patentovou ochranou, která je nyní v ČR dvacetiletá.
Stejně tak jako v ČR, je i v Evropské unii nyní aktuální hledání vhodné rovnováhy mezi korektním prostředím pro výrobce originálních léčiv, tzn. ochranou práv jejich výrobců, a mezi zárukou volného trhu pro výrobce generických léčiv. Ta obsahují účinnou látku vyvinutou výrobcem originálů, na trh se dostávají po uplynutí patentové ochrany originálního přípravku, ale firmy je vyrábějí už pod jiným názvem. Jejich výhodou je nižší cena a tím širší dostupnost léčiva pro pacienty a postupný pokles nákladů na dané léčivo. V okamžiku vstupu na trh je generický lék přibližně o 30 procent lacinější.
"Vládní návrh patentového zákona se zaměřuje prakticky pouze na posílení ochrany výrobců originálních léků, zpřísňuje podmínky pro vývoj a využití generických léčiv," uvedla na semináři pořádaném pod záštitou senátního výboru pro evropskou integraci senátorka Zuzana Roithová.
V návrhu zákona se uvádí, že předmět patentu, tedy chemická látka - léčivo, může být používán pro přípravu na komerční využití, tedy i k experimentům nařízeným státem před registrací generického léčiva, až po vypršení patentové ochrany. Tím se pochopitelně prodlužuje doba, za kterou se generické léčivo dostane na trh. Pozměňovací návrh přednesený Roithovou umožňuje i v době patentové ochrany výrobcům generických léčiv provádět některé experimentální činnosti s předstihem. Podle Roithové by si měl vzít tyto pozměňovací návrhy za své některý z poslanců při projednávání předlohy patentového zákona ve sněmovně. "Pokud se tak nestane, vznesu je v našem výboru, jestliže se zákon dostane až do Senátu," dodala.
Zdroj: HN 29.12.1999