Vláda předloží novou legislativu pro fungování záložen během několika měsíců
Analýza Ministerstva financí, která mapuje složitou situaci družstevního sektoru, byla předána kabinetu. Uplatnění bankovních pravidel obezřetného podnikání i v družstevních záložnách, kde v závěru letošního roku zamrzlo na sedm miliard vkladů, se má stát obsahem nové legislativy, kterou vláda zahrnula do legislativního plánu na první pololetí roku 2000. "Snahou je práce urychlit. Budeme předkládat návrh v paragrafovaném znění a pravděpodobně to učiníme dříve než koncem příštího pololetí," řekl včera HN Libor Vacek, mluvčí Ministerstva financí, s tím, že kabinet má již k dispozici potřebné ekonomické údaje o současném stavu v tomto sektoru a měl by co nejrychleji určit, jestli pro jeho nápravu zvolí novelu stávajícího zákona, či zda bude nutné přijmout zásadně novou normu. Obsah analýzy a její doporučení však odmítl komentovat.
"Cílem změn je podřídit družstevní záložny standardním pravidlům, která platí pro banky a jiné finanční instituce v Evropské unii. Nutné je například jejich podřízení bankovnímu dohledu ČNB. Rozhodně nám nejde o likvidaci kampeliček," zdůraznil Vacek.
Nová regulace tohoto sektoru, po které nejdříve volali odborníci a nyní i postižení klienti, vyžaduje zrušit naprostou samostatnost kampeliček a začlenit je do bankovního sektoru. Na podobných principech fungují družstevní záložny v různých zemích. Jednotlivé kampeličky jsou napojeny na mateřskou banku, která pak podléhá dohledu centrální banky. Podle informací HN se podobná architektura zvažuje i při formování tuzemského sektoru kampeliček. V případě použití tvrdší regulace, vycházející z praxe v EU, by však zřejmě většina současných družstevních záložen měla existenční problémy. Požadavek na minimální výši základního jmění je totiž stejný jako u bank a je na úrovni 182 miliónů Kč, ve výjimečných případech může činit 36,5 miliónu Kč. České zákony zatím umožňují fungovat kampeličkám se základním jměním jen 100 tisíc Kč. Další připravovanou změnou by měl být zákaz zakládání dceřiných společností, které mohou být snadnou cestou k jejich tunelování.
V Poslanecké sněmovně je nyní návrh novely, který má za sebou první čtení. Podle ředitele Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ) Ivo Vrzala řeší pouze nejpalčivější problémy. Má posílit pravomoci ÚDDZ, zavést povinnost auditů, uzákonit vyšší základní jmění a stanovit kapitálovou přiměřenost a úvěrovou angažovanost.
ÚDDZ zasáhl celkem proti devíti
kampeličkám. Na Družstevní stavební záložnu Praha, 1. Družstevní záložnu Ostrava a Živnostenské Spořitelní a Úvěrní Družstvo byly uvaleny nucené správy. Úřad omezil činnost Rodinné záložně Moravské Budějovice, Českomoravské družstevní záložně, Doudlebské družstevní záložně, Živnostenské družstevní záložně Dvůr Králové a Všeobecné družstevní záložně Hradec Králové. Činnost byla zakázána na dvacet dní družstevní záložně Mavel.Zdroj: HN z 31. 12. 1999