Menší koupěschopnost a vysoká konkurence držely loni ceny dole

03.01.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

V roce 1999 podražily pohonné hmoty, potraviny byly levnější, ostatní ceny zůstaly bez výrazné změny

V roce 1999 podražily pohonné hmoty, potraviny byly levnější, ostatní ceny zůstaly bez výrazné změny. Ceny za celý loňský rok vzrostly málo přes dvě procenta, ale na platech přidaly firmy i státní organizace svým zaměstnancům v průměru o osm procent. Rodinám se tak zvýšily reálné příjmy, které mohly použít na spotřebu.

Za snížením některých cen stojí především nezájem spotřebitelů, který odrážel stav celé ekonomiky, ale také vývoj na světových trzích. Například pokles cen potravin způsobila trvající konkurence na trhu zemědělských výrobků umocněná levnými dovozy ze zemí Evropské unie. Za poklesem cen stojí také politika budování sítí supermarketů a hypermaketů, které si při velkých objemech prodeje mohou

dovolit stlačit ceny prodávaného zboží. Ani ze strany domácích výrobců nebyl tlak na zvyšování cen. Malý odbyt jim totiž "svazoval ruce".

V loňském roce nejvíce zlevnily potraviny, padaly ale také ceny spotřební elektroniky a stolních počítačů. Obchody byly plné zboží nejen ze západu, ale také levnějších přístrojů ze zemí východní Asie. K nakupování se navíc snažili prodejci přitáhnout zákazníky různými slevami nebo nákupy na splátky. Například přenosný barevný televizor, který stál před dvěma lety v průmě

ru okolo deseti tisíc, mohl zákazník na začátku loňského roku koupit již za devět tisíc korun a v listopadu mu stačilo méně než osm tisíc.

Rok 1999 byl ale také rokem drahé nafty. Zvýšení cen na světových trzích z 11 dolarů za barel na zhruba 25 dolarů za barel se promítlo, byť ne v plné výši, i do nákupních cen benzínu a motorové nafty. Téměř každý týden registrovali motoristé zdražení cen u "své" čerpací stanice. V první polovině roku tak litr nejpoužívanějšího bezolovnatého benzínu natural 95 stál kolem

18 korun, koncem roku již nebyla výjimečná cena ani 27 korun za litr. Nafta, která stála kolem 16 korun za litr vystoupala až na 21 Kč za litr. Navíc se množily spekulace o cenových dohodách distributorů, které umožňují zvyšovat ceny podle vlastních představ i při poklesu poptávky nebo ceny surovin. Antimonopolní úřad již před časem varoval čerpací stanice, aby reagovaly nejen na zvyšování nákupních cen pohonných hmot, ale i na jejich snižování.

Podle prognóz ekonomů nebude cenový vývoj v roce 2000 kopírovat loňský rok. Naopak: ceny mají vzrůst o čtyři procenta. Životní náklady se zvednou hned v počátku roku vlivem deregulací cen energií, které odstartovaly 1. ledna. S oživením hospodářství přestanou obyvatelé šetřit na "horší časy" a začnou více utrácet.

Růst zájmu umožní výrobcům i obchodníkům zvedat ceny.

Bankovní účty průměrných rodin žijících ze zaměstnaneckých mezd ale reálně neposílí: většina firem hodlá svým zaměstnancům přidat na platu jen to, o co by je jinak připravila inflace. Ani státní zaměstnanci si ve srovnání s platovým nárůstem v loňském roce "nepolepší".

Zdroj: HN z 3. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU