Y2K: nejde jen o silvestrovskou noc

03.01.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dalším kritickým datem pro počítače bude 29

Dalším kritickým datem pro počítače bude 29. únor 2000

Ačkoli se za nejkritičtější termín pro počítače považoval přelom noci z 31. prosince 1999 na 1. ledna 2000, není Nový rok zdaleka dnem, kdy si už můžeme v klidu oddechnout. Problémů s daty bude zřejmě daleko více a můžeme se s nimi setkávat mnohem delší dobu.

Čím dál víc odborníků se přiklání k názoru, že na tzv. problém roku 2000 je potřeba nahlížet komplexněji a v delší časové řadě. Jeho podstata je vcelku jednoduchá a již poměrně dobře známá: Programátoři, kteří se před léty potýkali s nedostatkem paměti v tehdejších počítačích, používali různé triky, z nichž nejznámější je záznam roku pomocí dvou číslic, který je vlastně prapříčinou problému Y2K.

Ne

jobávanějším datem je samozřejmě 1. leden 2000, ve zkráceném záznamu 1.01.00. Interpretace dvou nul může být v různých systémech zcela odlišná. Další nebezpečné datum pak představuje 29. únor 2000. Tady programátory převezl systém kalendáře. Jestliže totiž letopočty 1700, 1800 a 1900 nebyly přestupné, pak jednou za 400 let se v "roce nula-nula" o den delší únor objeví, a bude to právě rok 2000. Tuto výjimku mnozí počítačoví mágové nevzali v potaz, takže část programů ji může ignorovat. Potíže v souvislosti s mimořádnou přestupností nadcházejícího roku mohou nastat i v jeho 366. dni, tzn. 31. prosince 2000, pokud by systém nebyl včas upozorněn a paličatě by trval na tom, že rok má 365 dnů. Seznam kritických dat uzavírá první den příštího tisíciletí, čili 1. leden 2001.

Zpočátku nic dramatického

Experti však považují za nesprávné upínat přílišnou pozornost k jednotlivým obávaným datům. Některé potíže o sobě dávají vědět již s předstihem - v podobě třeba jen častější indispozice různých veřejných automatů. Většina se prý bude hlásit ještě několik týdnů po silvestrovské noci 1999/2000 s tím, že chaos v počítačových sítích zřejmě bude po jistou dobu narůstat. Velkou katastrofu sice nikdo vyloučit nedokáže, ale nikdo ji ani nepředpokládá. Jak říká Andy Kyte, vedoucí monitorovacího týmu zaměřeného na nebezpečí Y2K v americké výzkumné společnosti Gartner Group, není to problém "pyrotechnické" povahy. Spíš připomíná situaci, jako když nasypete hrstičku písku do motoru Rolls-Royce. Na začátku se vlastně nic dramatického nestane, nic nevybouchne, ale motor prostě bude zlobit.

Firmy, které investovaly do prověřování svých systémů kvůli kompatibilitě s rokem 2000, nyní přemýšlejí: Bylo to skutečně nutné? S největší pravděpodobností bylo. Problém Y2K by totiž v případě, že by jej pominuly např. světové finanční instituce, mohl způsobit opravdu katastrofický chaos - otázkou je samozřejmě cena, kterou za služby spojené s klidným přechodem na nový letopočet IT firmy účtovaly. Pro jistotu si nyní ještě nechávají otevřená vrátka: 1. lednem problémy nekončí. Navíc v době svátků nepracovala většina institucí, organizací a firem, které jsou na datu závislé, a opravdu oddychnout si budou moci až po bezchybném zahájení normálního provozu. Test světové spolupráce

Zřejmě si však Y2K nezaslouží punc pouhé uměle nafouknutné marketingové bubliny ještě z jiného důvodu. Poprvé se v takovémto měřítku prokázala naše závislost na křehké rovnováze počítačových systémů, které řídí náš dnešní svět. Ano, rozumíte správně: Zatímco ještě donedávna byl pánem planety člověk, její současný osud mají v rukou elektronické systémy, na které už má minimální vliv.

Zatímco ještě nedávno bylo např. krajní možností odpojit systémy od zdroje energie, dnes už to tak jednoduché není. Díky záložním zdrojům, jež musí zajistit energii za všech okolností, a samoopravitelným, několikanásobně zálohovaným systémům už se de facto počítače mohou vymknout z kontroly člověka.

A zřejmě poprvé se také prakticky ve stejných rozměrech projevila i účinná efektivní mezinárodní spolupráce a síla internetu v kritických situacích: První e-mail v rámci novinářského varovného systému Ifra-Y2K přišel z Austrálie vzápětí poté, co kolegové z New Zealand Press Association vstoupili jako první do roku 2000 - s uklidňující zprávou, že všechny energetické systémy, zásobování vodou a základní služby obyvatelstvu v asijsko-pacifické oblasti fungují normálně.

Zdroj: HN z 3. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU