Ještě víc to ale je při porovnání prvních osmi měsíců roku 2012. Tam se průměrná škoda vyšplhala dokonce na 12 tisíc korun. „Dramaticky, téměř o 70 % stoupl počet velkých škod nad sto tisíc korun,“ říká ředitel ochodu a marketingu ERV pojišťovny Ondřej Rušikvas. Zatím nejdražší letošní příhodou bylo podle něj zranění klienta na indonéském ostrově Borneo, kde se náklady na hospitalizaci a repatriaci vyšplhaly na 2,75 miliony Kč.
Nejčastějšími problémy, s nimiž se Češi na dovolených potýkají ale zůstávají. Jsou to zažívací potíže, sluneční úpaly a alergie. Nejvyšší nárůst hlášených případů byl v Bulharsku a Řecku. Češi ovšem také stále častěji využívají pojištění zrušení cesty. „Letos řešíme poměrně dost případů, kdy nám lidé hlásí škody storna za neuskutečněný zájezd. Téměř o desetinu více lidí než vloni nakonec na dovolenou třeba kvůli nemoci dětí neodjede,“ vysvětluje generální ředitel ERV pojišťovny Vladimír Krajíček.
Češi nenakupují dovolené dopředu a dopřávají si luxus
Trendem letošního roku je podle ERV pojišťovny velký pokles first momentů. V prvních třech měsících se nákup dovolených na první chvíli propadl téměř o pětinu (17 %) a posunul se na pozdější měsíce. Posiluje prodej samostatných letenek, stále více lidí (10% nárůst) cestuje na vlastní pěst.
Češi si ovšem začínají libovat v luxusních dovolených. „Ačkoliv průměrná cena zájezdů mírně klesá, roste počet opravdu drahých zájezdů. Prodej dovolených za více než 140 tisíc na osobu nebo 260 tisíc za rodinu stoupl o 12 %,“ vypočítává Ondřej Rušikas. Výrazně ovšem klesl počet „zimních“ dovolených u moře, především v Egyptě a na Kanárských ostrovech.