Zatímco vyplacená škoda se zvyšuje, cena cestovního pojištění klesá. Za dvacet let téměř o pětinu. „ V roce 1993 naši klienti zaplatili za průměrné pojištění do zahraničí více než šest stovek, letos to bylo jen něco málo přes pětset. A to jim nabízíme zcela jistě mnohem lepší a širší pojistné krytí než před deseti lety,“ říká generální ředitel Evropské Cestovní Pojišťovny Vladimír Krajíček. S Evropskou vycestuje do zahraničí každý rok přes 0,5 mil. klientů, za 20 let to bylo celkem 7 mil. klientů. Za jejich léčení v cizině pojišťovna za posledních 10 let odeslala více než 300 000 plateb. Na českém trhu cestovního pojištění má dlouhodobě třetinový podíl. Pojištění ECP nabízí 430 cestovních kanceláří včetně sedmi z deseti největších CK v Česku.
„Služebky“ už nejsou v módě
Počet lidí, kteří vyrážejí na služební cestu do ciziny, klesl za posledních deset let o 60%. Ženy se na služební cesty nehrnou vůbec. Na rozdíl od roku 2003 jich pracovně za hranice vyrazí už jen třetina. Čím dál více firem ale využívá pojištění zahraniční cesty zaměstnanců (2100 firem a institucí u ECP).
Dovolenou trávíme jinak než před deseti lety
Jasnou jedničkou v destinacích je pro Čechy Chorvatsko, a to stabilně už celé desetiletí (2003 – Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko, Španělsko).„Slovensko poráží v posledních letech Itálie, roli v tom hraje i lyžování v Alpách. Hitem posledních let je ovšem Turecko. Jezdí tam 4 x více Čechů než v roce 2003,“doplňuje Vladimír Krajíček. V Egyptě je nárůst českých turistů dvojnásobý. O třetinu (33%) lidí víc než před deseti lety tráví dovolenou v hotelu. Autobusy (pokles o 40%) a vlaky (pokles o 38%) jsme vyměnili za auta a letadla. A dovolenou v cizině Češi také zkracují. Vloni jsme na ní trávili v průměru 9 dní, v roce 1993 jsme si dopřávali o den déle.