V roce 2000 se předvídá podstatný vzestup Afriky, pomalejší tempo bude v Evropě
Podle londýnského ústavu Economic Intelligence Unit (EIU) se růst světové ekonomiky v roce 2000 bude blížit čtyřem procentům proti 2,5 procenta v loňském roce. Celkové vyhlídky ve světě jsou pro tento rok příznivé, hrubý domácí produkt by se měl podle tohoto rozboru zvýšit o 3,8 procenta, což je vyšší růst než v roce 1999, kdy HDP vzrostl o 2,5 procenta. Mezi jednotlivými oblastmi ovšem budou značné rozdíly, nejrychlejší vzestup se čeká v afrických zemích, pomaleji se budou rozvíjet ekonomiky transformujících se zemí střední a východní Evropy. Ovšem za touto poměrně příznivou prognózou se skrývá řada neznámých a někteří ekonomové poukazují na negativní prvky, které by mohly ovlivnit tento kladný scénář. Ty by se podle expertů tohoto londýnského institutu mohly týkat Japonska, kde hospodářské oživení na sebe dá čekat, problémy by ale mohla způsobit i možná devalvace v Číně. Svět roku 2000 však bude bohatší než dříve, tvrdí studie EIU.
V téměř čtyřiceti zemích bude ekonomický růst v letošním roce nejméně pětiprocentní, v prvních pěti přesáhne dokonce osm procent. A díky svému nerostnému bohatství se do čela vyhoupne Mosambik s desetiprocentním růstem. Ze stejných důvodů bude vyšší než osmiprocentní růst také v Botswaně a Angole. Celkově bude vývoj v afrických zemích příznivější, proti dvouprocentnímu ekonomickému vzestupu v roce 1999 bude tento ukazatel dvojnásobný.
Podstatné zlepšení se očekává také na Blízkém východě a v severní Africe, kde proti loňskému zvýšení 2,1 procenta má být ekonomický vzestup roku letošního 3,5 procenta. Nejlépe tu vyznívají prognózy pro Tunisko a Maroko, jejichž vzestup se má pohybovat kolem 6,5, respektive 6,3 procenta, naproti tomu mezi dvacítkou zemí tohoto regionu půjde kupředu nejpomaleji ekonomika Saúdské Arábie s pouze asi dvouprocentním růstem. Aby dostál finančním závazkům, bude musit Rijád sáhnout na svá zahraniční konta, soudí odborníci EIU.
V Latinské Americe se sice Brazílie bude nadále zotavovat z finanční krize, která ji postihla na začátku roku 1999, ovšem zdaleka nebude stát v popředí nejrychleji se rozvíjejících zemí této oblasti. Celkově ale v ní dojde k podstatnému zlepšení, proti nulovému růstu loňského roku se přepokládá vzestup hrubého domácího produktu o 3,4 procenta. Poněkud nižší bude růst v Severní Americe, 2,9 procenta proti 3,8 procenta v loňském roce, a to především v důsledku očekávaného zvýšení úrokových sazeb.
Ještě poněkud nižší má být růst v Asii, kde dosáhne v průměru 2,7 procenta. Daleko nejrychleji se rozvíjející oblastí této části světa bude jihovýchod asijského kontinentu, naproti tomu celkový průměr tu srazí očekávané přešlapování na místě japonské ekonomiky. V čele žebříčku této oblasti má být Singapur s osmiprocentním růstem, následovat by měly Čína a Jižní Korea.
Nejnižší vzestup se očekává na evropském kontinentě, i když i zde se má proti loňskému růstu 1,9 procenta letošní prognóza vyhoupnout na 2,6 procenta. Irsko bude jediným státem Evropské unie, které se se sedmi procenty dostane mezi dvacítku zemí s nejvyšším růstem ve světě. Naopak na druhém pólu tohoto žebříčku EU budou Itálie a Německo s růstem pouze 1,9 a 2,2 procenta.
Ještě pomaleji se podle analýzy londýnských odborníků bude rozvíjet ekonomika transformujících se zemí střední a východní Evropy, i když i zde bude situace ve srovnání s loňským rokem podstatně lepší (vzestup o dvě procenta proti 0,7 procenta loni). Pro Rusko, Ukrajinu a Rumunsko se počítá s jednoprocentním vzestupem, u České republiky se má tento ukazatel pohybovat kolem 1,5 procenta.
Zdroj: HN z 14. 1. 2000