„Chceme, aby všichni lidé bez ohledu na zdravotní postižení byli za svoji práci stejně odměňovaní. Proto jsme sjednotili dosud rozdílné sazby minimální mzdy,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
Nově je dnes minimální mzda 48,10 korun pro zaměstnance odměňované hodinovou mzdou a pro zaměstnance odměňované měsíční mzdou 8 000 korun. V obou případech se předpokládá čtyřicetihodinová týdenní pracovní doba. Platit naopak přestaly tyto další minimální sazby.
Sazby:
- 90 % její základní sazby pro mladé zaměstnance ve věku od 18 do 21 let v prvním pracovním poměru po dobu 6 měsíců od jeho vzniku,
- 80 % její základní sazby pro mladistvé zaměstnance,
- 75 % její základní sazby pro zaměstnance pobírající invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně a
- 50 % její základní sazby pro zaměstnance pobírající invalidní důchod pro invaliditu III. stupně nebo mladistvého invalidního zaměstnance ve III. stupni, který nepobírá invalidní důchod.
„Je důležité, aby o změně lidé věděli,“ říká ministryně Ludmila Müllerová. Nové letáky jsou pro zájemce zdarma k dispozici na všech krajských pobočkách Úřadu práce, oblastních inspektorátech práce či krajských úřadech. Vyzvednout si je mohou také na finančních ředitelstvích, České správě sociálního zabezpečení a Státním úřadu inspekce práce. Leták je dostupný také na webu MPSV, k dispozici je i v tištěné podobě v nákladu 26 000 kusů.
Změna, která se týká minimální mzdy, je v souladu s Národního plánem vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením a vychází z principu rovnosti v odměňování zaměstnanců. A vychází z nařízení vlády č. 246/2012 Sb., které změnilo nařízení č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě. Podrobnosti najdete zde.
Zdroj: MPSV