Čína čelí hospodářské kriminalitě

20.01.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stovky lidí zatčeny pro pašování a daňové podvody v největších skandálech v dějinách

Stovky lidí zatčeny pro pašování a daňové podvody v největších skandálech v dějinách

Korupce představuje podle prezidenta ČLR Ťiang Ce-mina "nádor" ohrožující údajně i samu moc komunistické strany.Téměř nekonečná se zdá být řada afér spojená s nově odhalenými případy ekonomické kriminality v Číně. Včera byly například v hospodářské metropoli země v Šanghaji zveřejněny údaje o největším daňovém podvodu v historii komunistického systému; podle listu Ťie-fang ž'-pao v něm šlo celkem o 1,2 miliardy jüanů (145 miliónů dolarů), které byly zpronevěřeny pomocí zfalšovaných dokladů o dani z přidané hodnoty. Policie zatkla 78 lidí a 17 z nich již bylo odsouzeno k trestům až 10 let odnětí svobody.

O tomto skandálu s

e čínská veřejnost dozvěděla nedlouho poté, co v přístavním městě a centru zvláštní ekonomické zóny Sia-men (kdysi známém jako Amoy) vypukl největší celní skandál za celou padesátiletou historii Čínské lidové republiky.

Do rozsáhlého pašování a celních de

liktů v úhrnné výši přinejmenším tří miliard jüanů (360 miliónů USD) byla údajně zapletena a později zatčena i bývalá manželka člena mocného 22členného politického byra komunistické strany, velitelé místní policie, významní bankéři a desítky celníků. Řadě z nich hrozí trest smrti.

Jsou to jen dva z příkladů rozsáhlého tažení, které se pekingské vedení, a zvláště prezident Ťiang Ce-min, rozhodli zahájit proti hospodářské kriminalitě.V jeho rámci vstoupila v platnost celá řada zpřísněných předpisů a další, například o čerpání veřejných fondů, se chystají. Čelným představitelům bude podle listu China Daily vycházejícího v angličtině zakázáno přijímat jakékoli dárky a finanční "pozornosti".

Nové předpisy rovněž nedovolí blízkým příbuzným "vedoucích kádrů" podnikat nebo přijímat zaměstnání v resortech či oblastech řízených jejich rodiči nebo manželi.Tažení provází i rozsáhlé postihy. Jenom za loňský rok bylo podle čelného představitele Wei Ťien-singa potrestáno 132 tisíc zkorumpovaných úředníků včetně 17 vysokých představitelů na úrovni čelných představitelů ministerstev. Bylo uzavřeno na 20 tisíc firem řízených armádou, policií a justičními úřady, a dalších 6,5 tisíce jich bylo převedeno pod správu místních úřadů.

Čínský prezident Ťiang Ce-min vyhlásil válku proti korupci v roce 1998 s odůvodněním, že hospodářské delikty, úplatkářství, zneužívání pravomocí a podobné trestné činy ohrožují vedoucí úlohu komunistické strany Číny.

Ekonomická zločinnost a korupce byly po nástupu komunistů k moci v roce 1949 prakticky zlikvidovány, ale během dvou desetiletí ekonomických reforem, které vytvořily nebývalé možnosti pro úplatkářství, se korupce znovu objevila a začala bujet tak, že Čína dnes bývá označována za jednu z nejzkorumpovanějších zemí světa.

Zdroj: HN z 20. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU