Představitelé dvou desítek zemí černého kontinentu jednali o ekonomickém růstu
Účastníci summitu šéfů států a vlád afrických zemí v gabonském Librevillu se shodli na prioritách ekonomického vývoje příštích let s cílem snížit počet lidí žijících pod hranicí chudoby. Nejvyšší představitelé dvou desítek zemí subsaharské Afriky vyjádřili v přijaté deklaraci přesvědčení, že snížení chudoby je nejdůležitější výzvou černého kontinentu. Té se musí postavit čelem především samy africké státy, přičemž ruku v ruce s jejich úsilím musí jít rozvojová pomoc vyspělých států. Ke snížení chudoby však není možné dospět bez ekonomického růstu, zdůraznili účastníci summitu a vyzvali ke snižování neproduktivních výdajů. Cílem představitelů zemí, které se zúčastnily gabonského summitu, pak je snížit do roku 2015 chudobu afrických zemí o polovinu. Souběžně s tímto úsilím pak musí jít snahy o zlepšování vzdělání, zdravotní péče, sociálních služeb a další rozvoj infrastruktury.
Nutnost trvalého ekonomického růstu kontinentu potvrdili pak i zástupci mezinárodních institucí, kteří se summitu zúčastnili. Z nich generální ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Michel Camdessus zdůraznil, že ve spolupráci jednotlivých zemí s těmito institucemi bude nutné, aby byly realizovány mezinárodní závazky vedoucí k omezení chudoby a ke zlepšení rozvoje v této oblasti. Nejnovější vývoj přináší zatím kladné odpovědi, čtyřprocentní ekonomický růst posledních let je nejvyšší
ze všech oblastí naší planety.Je však třeba znásobit úsilí, protože není nereálný požadavek zvýšit v příštích letech tento ukazatel na nějakých šest až osm procent, zdůraznil Camdessus. Šéfové vlád a států zemí, kteří přijeli do Librevillu, také vyzvali mezinárodní společenství k odepsání dluhů, neboť dluhová služba často převyšuje možnosti ekonomik jednotlivých zemí.
Jedním z předpokladů úspěšného rozvoje afrických zemí je ovšem skoncování s ozbrojenými konflikty, lokálními válkami a násilnostmi všeho druhu, které nejen brzdí cestu k prosperitě, ale naopak přispívají k další pauperizaci. V důsledku těchto konfliktů je na tomto kontinentě v současné době asi osm miliónů uprchlíků, další milióny sice žijí ve vlastní zemi, ale musely opustit své domovy. Ti
to uprchlíci pak patří k nejchudším vrstvám afrického obyvatelstva.Summit označil Afriku za kontinent s velkým, ale nevyužitým potenciálem. Zdůraznil pak, že jsou všechny předpoklady k tomu, aby černý kontinent mohl být v novém miléniu "uveden do pohybu a transformován". K tomu bude zapotřebí mezinárodní pomoci, ovšem největší úsilí musí podle názoru představitelů MMF vyvinout africké země samy.
Zdroj: HN z 21. 1. 2000