ÚDDZ: Příčinou změn v dcerách ČMDS je neochota spolupráce záložny

24.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Důvodem odvolání členů vedení dceřiných firem Českomoravské družstevní spořitelny (ČMDS) byla neochota spolupracovat s nucenou správou. Změny, provedené minulý týden, se týkaly společností IR leasingová, IR bezpečnostní a IR Travel. ČTK o tom v pátek informoval právní zástupce ÚDDZ Pavel Drobil.

Bývalé vedení ČMDS dnes ČTK sdělilo, že nucený správce provedl personální změny v dceřiných firmách bez zdůvodnění. To ale správci zákon umožňuje.

"ÚDDZ rozpoutal v rámci nucené správy personální čistky v naší záložně. Do funkcí nastupují lidé, kteří se podíleli na rozpoutání kampaně a dali záminku úřadu k uvalení nucené správy. ... Je jasné, že ÚDDZ už nyní hraje o čas. Je si vědom toho, že záminky sloužící k uvalení nucené správy může v krátké době zrušit soud, který jej původně vyslyšel. Jednoznačně se ukazuje, že proto, aby byla ospravedlněna nucená správa, se důkazy hledají teprve nyní," uvádí se ve sdělení, které v pátek ČTK obdrželo od bývalého vedení ČMDS.

Ve čtvrtek 20. ledna ÚDDZ prodloužil omezení činnosti ČMDS do 10. března 2000. Poprvé záložna omezila provoz 10. listopadu, a to na základě vlastní žádosti a následného rozhodnutí ÚDDZ. Důvodem byla nedostatečná likvidita. Kromě omezení činnosti je na ČMDS od minulého týdne uvalena rovněž nucená správa.

Otevřený konflikt mezi ČMDS a ÚDDZ nastal po dílčích členských schůzích záložny počátkem ledna, kdy družstevníci rozhodli o likvidaci ČMDS. Bývalé vedení záložny tvrdí, že o likvidaci mohou rozhodnout i dílčí členské schůze, pokud to umožňují stanovy družstva. Úřad pro dohled je přesvědčen, že o likvidaci smí hlasovat pouze členská schůze a nikoliv dílčí schůze. Sporný výklad likvidace byl jedním z důvodů uvalení nucené správy.

ČMDS má podle posledních dostupných údajů 13 tisíc členů. Objem vkladů činí zhruba 1,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka