Skupina sedmi ekonomicky nejvyspělejších států (G7) přijala v sobotu v Tokiu společné komuniké k sílící japonské měně, současně ale odmítla Japonskem požadovaný zásah na zastavení rychlého růstu kursu jenu. Ministři financí a šéfové centrálních bank členských zemí G7 pouze potvrdili, že sdílejí obavy tokijské vlády, že pokračování tohoto trendu ohrožuje vývozní aktivity japonských firem. Tím by se mohlo zmařit slibně se vyvíjející oživení. Přestože japonský
ministr financí Kiiči Mijazawa před schůzkou oznámil, že ve fiskálním roku 2000/2001 hospodářství země poroste jednoprocentním tempem a vláda prosadí "poslední dávku potřebných fiskálních stimulů", v prohlášení G7 byla konstatována pochybnost, zda se to japonské ekonomice skutečně podaří."Další opatření k posílení finančního systému a strukturním reformám jsou nadále důležité," uvedlo komuniké. Země G7, které zahrnují USA, Kanadu, Japonsko, Británii, Německo, Francii a Itálii, však slíbily, že budou nadále sledovat vývoj na devizových trzích a v případě nutnosti jsou připraveny spolupracovat.
Představitelé G7 se shodli na tom, že Asie již překonala finanční krizi, a to lépe a dříve než se čekalo. Také podmínky v Latinské Americe se zlepšily. Pochvaly se dočkaly Spojené státy a Kanada, kde ekonomika vykazuje stabilní vývoj doprovázený nízkou nezaměstnaností i mírou inflace. Cílem obou zemí by ovšem mělo být udržení této nízké míry. Výrazně posílila ekonomika Británie, vykazující stabilní pracovní trh. Euro
zóna prožívá oživení, ale vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti musí dojít k dalším makroekonomickým a strukturálním opatřením k posílení dalšího růstu.Ministři financí přivítali "příznivý vývoj" v některých oblastech ruské ekonomiky. Zdůraznili ale, že ruská vláda musí zvýšit úsilí k dosažení větší transparentnosti a odpovědnosti ve finanční politice, především v otázce boje proti praní špinavých peněz, a pokročit ve strukturálních reformách.
Státy G7 vyjádřily společnou vůli usednout k novému kolu jednání o liberalizaci světového obchodu a posílit pozici MMF a její vliv na světové finanční trhy. Zároveň podtrhly nutnost zajistit vyrovnaný růst v rámci nejrozvinutějších zemí, tedy především samotné G7.
Zdroj: HN z 24. 1. 2000