Dědictví zůstává v kruhu rodinném, zkrátka přijde stát
Doposud byly platné čtyři dědické skupiny, a sice
I. potomci;
II. manžel, partner;
III. sourozenci, synovci a neteře;
IV. prarodiče, strýcové a tety.
Nově mají ze zákona nárok na dědictví také praprarodiče, sestřenice a bratranci zůstavitele. Zákon tak chce předejít situacím, kdy nebylo dalších zákonných dědiců a majetek tedy přešel do vlastnictví státu.
Dědice lze také určit v závěti. Nově má zůstavitel možnost stanovit náhradníka v případě, že by původní dědic zemřel.
Pokud dědíte a patříte k výše uvedeným, netýká se vás dědická daň. Avšak musíte dát pozor v případě nemovitostí – přechází na vás povinnost platit daň z pozemků a staveb!
K podmínkám v závěti bude přihlížet soud
Zdědili jste po babičce byt v Praze, která však v závěti uvedla podmínku, že ho získáte až tehdy, jakmile v něm opravíte podlahy a rozvedete se s Pepou? V tuto chvíli nemají podmínky v závěti právní platnost, ale od nového roku k nim bude přihlíženo. Abyste byt v Praze zdědili, skutečně budete muset podlahy opravit, jak si babička přála. Jinak tomu bude v případě rozvodu s Pepou. Na jakékoliv podmínky v rozporu s veřejným pořádkem („povinné“ svatby, rozvody apod.) nebude brán zřetel. Rozporuplné situace bude řešit soud.
Dluhy zdědíte v plné výši
Od nového roku budou dědici odpovídat za veškeré dluhy zůstavitele, a to bez omezení! Pokud vám například manžel nebo rodič zanechají dluhy z nepovedené živnosti, zdědíte je se vším všudy. Abyste nepřišli o střechu nad hlavou, můžete se dědictví zcela vzdát, a to do jednoho měsíce od té doby, co vás notář vyzval k jednání.
Musíte sepsat veškerý majetek, počínaje nemovitostmi a bankovními účty konče. Je třeba nechat vše ocenit. Nakonec notář vyzve věřitele, aby mohlo dojít k uspokojení pohledávek.
Máte-li v oblastí daní a nemovitostí jakékoliv nesrovnalosti nebo potřebujete-li poradit s konkrétním případem, můžete se obrátit na odborníky z M&M Relity v internetové poradně, kde vám s dotazy rádi pomohou.