Nucený správce AGB čelí obvinění

26.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

ČNB odmítá zaujmout stanovisko k policejnímu stíhání svého bývalého zaměstnance

ČNB odmítá zaujmout stanovisko k policejnímu stíhání svého bývalého zaměstnance

V bytě bývalého nuceného správce Agrobanky došlo včera k policejní prohlídce. Policie obvinila bývalého nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara. Policie ho podle informací HN viní mimo jiné z toho, že prodejem části majetku AGB porušil povinnosti při správě cizího majetku. "Opravdu ten případ šetříme, nelze však poskytnout žádné podrobnosti," řekla našemu listu mluvčí Úřadu vyšetřování ČR Soňa Jindráková.

Milan Křenek z 2. odboru Úřadu vyšetřování hlavního města Prahy reagoval, že případ nebude komentovat. "Jestli vyslovujete nějaké jméno, držím se presumpce neviny. Je to skutečně v začátku," podotkl.

Klumpar byl nuceným správcem AGB od září 1996 zhruba dva roky. Během té doby byl zaměstnancem centrální banky. Po ukončení své práce v roce 1998 přešel do GE Capital Bank, která se stala kupcem části AGB a převzala závazky za vklady a část úvěrového portfolia.

Aleš Ondrůj z agentury O&M Focus, která mediálně zastupuje GE Capital Bank, potvrdil, že u Klumpara včera došlo k domovní prohlídce, jejímž cílem bylo dohledat doklady o nucené správě v bývalé Agrobance. "Prohlídka měla negativní výsledek," uvedl Ondrůj s tím, že Klumpar převzal pozvánku na tento pátek od Policie ČR, aby doplnil informace k celé záležitosti. "GE Capital Bank a GE Capital je připravena poskytnout veškeré informace a údaje v této záležitosti," zdůraznil Ondrůj.

Mluvčí ČNB Milan Tománek odmítl záležitost komentovat. "Vyšetřování je v příliš raném stadiu na to, abychom mohli zaujmout stanovisko tak, aniž bychom byli podezíráni z možného ovlivňování vyšetřování," řekl.

Většinu klíčových rozhodnutí činil Klumpar podle informací HN s vědomím centrální banky a na základě právních rozborů renomovaných právních kanceláří. Sám Klumpar se včera k záležitosti nechtěl vyjádřit.

Nucená správa na AGB byla uvalena v noci ze 16. na 17. září 1996 po bouřlivém jednání na vládě, kde proti guvernérovi Josefu Tošovskému stál především premiér Václav Klaus, jenž nucenou správu odmítal. Agrobanka měla problémy s likviditou a existovaly zákonné důvody pro uvalení nucené správy. V té době ovládala banku skupina Motoinvest. Podle názoru některých pozorovatelů stála za uvalením nucené správy i skutečnost, že nepovažovala Motoinvest za transparentní skupinu.

Klumpar později při výkonu své funkce podal v souvislosti s některými operacemi, prováděnými Agrobankou či v AGB během nadvlády Motoinvestu, podněty k trestnímu stíhání.

Po uvalení nucené správy podalo Sdružení menšinových akcionářů Agrobanky, jejichž akcie se staly prakticky bezcenné, řadu žalob. "Podávali jsme trestní oznámení i na Klumpara, ale konkrétně kvůli čemu si již nepamatuji. Zda je obviněn v souvislosti s naším podnětem, nevím," řekl Jiří Kellner, zástupce menšinových akcionářů AGB.

Jestli bude dosavadní vyšet

řování policie dotažené až k soudnímu projednávání, nelze podle dostupných informací odhadnout.

Obavy z možných budoucích soudních sporů jsou však vtělené i do kupní smlouvy, na jejímž základě GE Capital Bank získala část AGB. Pokud by byla na základě rozhodnutí soudu tato transakce zpochybněna a investice GE Capital Bank ohrožena, má tato společnost právo vrátit získané České národní bance. Tento fakt včera potvrdil i mluvčí Milan Tománek.

Zdroj: HN z 26. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka