Novela by v případě přijetí měla záložnám umožnit poskytovat služby, tj. hlavně úvěry, i vybraným právnickým osobám, ovšem vždy s povolením Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami. Předkladatelé mimo série pozměňovacích návrhů k novele mimo jiné navrhují zakázat zakládání dceřiných společností a umožnit tak větší kontrolu vložených financí. Existující dceřiné společnosti záložen by tak musely být zrušeny.
Krize v sektoru družstevního bankovnictví přinutila Úřad pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ) k zásahu již proti 13 kampeličkám. Nucená správa byla uvalena na Družstevní stavební záložnu Praha, 1. Družstevní záložnu Ostrava, Živnostenské Spořitelní a Úvěrní Družstvo, Českomoravskou družstevní spořitelnu a Družstevní záložnu Pria. Úřad omezil činnost Rodinné záložně Moravské Budějovice, Doudlebské družstevní záložně, Živnostenské družstevní záložně Dvůr Králové, Všeobecné družstevní záložně Hradec Králové a záložnám OBNOVA Náchod, Mavel a SLAVA.
Systém kampeliček fungoval v zemi do roku 1953, kdy byl zlikvidován zákonem o organizaci peněžnictví. Nový zákon o spořitelních a úvěrních družstvech nabyl účinnosti 1. ledna 1996. Otevřel tak cestu k obohacení peněžního trhu o formu velmi rozšířenou v předúnorové Československé republice.
Zdroj: ČTK