Na dovolenou s kartou nebo s hotovostí?

29.05.2013 | , Exchange
Tiskové zprávy


perex-img Zdroj: Finance.cz

Blíží se čas dovolených a s ním i každoroční dilema, kdy a kde nakoupit valuty nebo zda si vystačíte jen s platební kartou.

Na to, zda je výhodnější s sebou do zahraničí vozit větší obnos cizí měny nebo raději platit platební kartou, jsme se zeptali odborníků ze směnárny EXCHANGE s.r.o.  

Pokud se rozhodnu pro hotovost, kdy je nejvhodnější doba pro výměnu peněz na letošní zahraniční dovolenou?
Pokud začnete problém řešit s dostatečným předstihem, stanovte si kurz v rozumných mezích, který je pro Vás přijatelný, a pravidelně sledujte kurzy některé ze solidních směnáren. To jsou zpravidla ty, kde neplatíte žádné poplatky, mají přehledný kurzovní lístek a nízké rozpětí i na základním, tzv. turistickém kurzu. Směna v takové směnárně bývá většinou znatelně výhodnější v porovnání se směnou v bance. Jakmile se kurz přiblíží do požadovaného cenového pásma, porovnejte si nabídku různých společností.

Naše směnárna EXCHANGE s.r.o. např. připravuje na letošní léto mobilní aplikaci pro klienty, kteří používají iPhone, a která bude hlídat kurzy za ně. Bude jim stačit nastavit si požadovaný kurz a počkat, až se jim za pár dní nebo týdnů zobrazí připomínka. Pak už jen s telefonem navštíví směnárnu, vyvolají si na displeji slevový kupón a získají automaticky kurz pro VIP klienty. Aplikace se objeví na App Store v průběhu června. 

exch.jpg

Není lepší spolehnout se na platební kartu a případně si vybrat hotovost na místě
z bankomatu?
My doporučujeme všem klientům vybavit se na každou zahraniční cestu dostatečnou zásobou cizí měny, aby se v případě nouze nedostali do zbytečných problémů. Není rozumné to přehánět, abyste se nevystavovali zbytečnému riziku, že po návratu ztratíte zbytečně moc na kurzovém rozdílu, ale ani není dobré vyrážet do zahraničí bez koruny v kapse. Tedy spíše bez dolaru nebo eura. Je stále ještě mnoho služeb a míst, kde platební kartou nezaplatíte, a to i v zemích, kde jsou elektronické platby široce rozšířené. Navíc v mnoha zemích je slušností dávat např. při osobní obsluze spropitné a přímo se to klienta očekává. Rovněž všude nejsou dostupné bankomaty. Ale především, a to si řada uživatelů platebních karet neuvědomuje, ve své domovské zemi a v solidní směnárně víte přesně, kolik cizí měny za své peníze dostanete. S placením platební kartou v zahraničí je spojeno několik úskalí. Jednak jsou to poplatky za provedené transakce a dále kurz, kterým bude směna provedena do vaší domácí měny účtu. Výběr z bankomatu bývá zpravidla tou nejméně výhodnou volbou. Pokud máte ‚štěstí‘ a vaše banka poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí neúčtuje, většinou je nějakou formou ‚rozpustí‘ v kurzu, kterým výběr přeúčtuje do měny vašeho účtu. Navíc, pokud se v dané zemi platí jinou měnou, než ve které účtuje příslušná karetní společnost (např. MasterCard nebo VISA), tak se transakce přepočítají nejprve do kurzu karetní společnosti (zpravidla EUR nebo USD, záleží ale na sjednaných podmínkách právě vaší banky s karetní společností) a teprve poté do domácí měny. Při platbě u obchodníků se sice nemusíte obávat poplatku od banky, ale zase hrozí vyšší riziko zneužití karty, a také určitý poplatek si často napočítá sám obchodník, aby si kompenzoval náklady, které mu přijetím úhrady platební kartou vznikají.
A může se jednat i o několik procent z placené částky! Výhodnější je tady skoro vždy výměna ve směnárně před zahájením cesty a platební kartu si vzít pro případ nečekaných výdajů.

Jak vybrat tu správnou směnárnu pro výměnu?
Abyste se při nákupu cizí měny v neznámé směnárně vyhnuli  oblíbenému podvodnému ‚triku‘ některých směnárníků, ptejte se vždy na přesný kurz a zároveň množství měny, které dostanete za konkrétní částku, kterou chcete směnit. Jen tak můžete po směnárníkovi požadovat, aby sdělené podmínky transakce dodržel a nemohl se vymlouvat, že kurz, který vám před pár vteřinami řekl, platí jen od určité sumy a že tuto informaci má šikovně skrytou v nepřehledném kurzovním lístku.

Ještě větší obezřetnost je ale nutná při zpětné výměně cizí měny, která vám zbyla, zpět do korun. Existují směnárny, kde vám v případě vaší nepozornosti zcela legálně a bez možnosti reklamace smění peníze takovým kurzem, že na každém euru či dolaru přijdete klidně
i o deset korun.

Použijete-li kurzový kalkulátor, dozvíte se, kolik při výměně valut ušetříte. Výhodnější VIP kurz získáte, pokud využijete Slevový kupón směnárny EXCHANGE s.r.o.

 

exch1.jpg 

  Exchange s.r.o.
  Kaprova 15, Praha 1
  www.exchange.cz

 

 

 

 

Autor článku

Reklamní sdělení  

Články ze sekce: Tiskové zprávy