Obce se musí obejít bez dotací

02.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Po lednu ve státním rozpočtu přebývá 16,4 miliardy korun

Po lednu ve státním rozpočtu přebývá 16,4 miliardy korun

Malé obce netrpělivě čekají, až bude schválen letošní státní rozpočet. Ty velké spoléhají na příjmy z daní a finanční rezervy z minulosti. Měsíc bez státního rozpočtu přežívají města bez větších problémů, malé obce ale musely zastavit investiční činnost. Bez platného rozpočtu starostové obcí neznají rozsah státních dotací na jednotlivé akce.

Na investice zahájené v minu

lých letech obce peníze dostaly bez ohledu na schválený rozpočet, není zde totiž důvod peníze krátit a ohrozit tím dokončení rozeběhnutých akcí.

Na projekty plánované k zahájení v letošním roce Ministerstvo financí zatím peníze zadrželo až do doby, než bude schválen rozpočet na rok 2000, potvrdil mluvčí resortu financí Libor Vacek. Předpokládá se ale, že by měl být rozpočet v průběhu února schválen. Rozpočty velkých obcí disponují příjmy z minulosti, které neutratily a daly do rezerv. Často tyto příjmy posílily i výtěžky z prodeje akcií regionálních distribučních společností.

Například pardubický rozpočet pro rok 2000 byl schválen bez státních dotací, a na rozpočtu státu proto není bezprostředně závislý. Podle vedoucího oddělení rozpočtu pardubického magistrátu Petra Víška by případné snížení dotací ze státního rozpočtu nemělo plánované investice města ohrozit. "V případě snížení dotací bychom museli využít naše asi osmnáctimiliónové rezervy," uvedl s tím, že Pardubice předpokládají státní příspěvek asi 9

1 miliónů korun.

Naopak Ústí nad Labem čeká na konečnou verzi rozpočtu. Nejistota ohledně přidělených dotací zatím neohrozila hospodářský ani finanční život města včetně rozestavěných investic, Ústí ale postrádá plán nových investic. Ten je součástí rozpočtu města na rok 2000, který bude možné schválit až poté, co bude přijat rozpočet státní, uvedl pro ČTK mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Menší obce s několika tisíci obyvateli mají problémy. Jejich rozpočty jsou podle vyjádření starostů napjaté a žádné rezervy z předchozích let jim většinou nezbývají. Příjmy z daní a poplatků, které do jejich rozpočtů plynou, stačí sotva na pokrytí nákladů spojených s údržbou obcí. Starostové proto čekají se smlouvami s dodavateli až na schválení rozpočtu. Do té doby nemoho

u nikomu zaručit, že objednané služby zaplatí.

Položkou státního rozpočtu, na kterou čekají všechny obce, je dotace na výkon státní správy. Dokud nebude schválen státní rozpočet, vedou ji zatím radnice ve svých rozpočtech jako předběžnou. Z rozpočtu v lednu dostaly celkem 2,19 miliardy korun. Tato dotace prakticky odpovídá částce, kterou by za normálních okolností čerpaly za běžný měsíc ze schváleného rozpočtu. Umožňuje jim sice pokrýt provozní výdaje, ale neopravňuje je z těchto peněz financovat investice

.

Ani státní rozpočet v době rozpočtového provizoria neutrácí. "Do doby schválení rozpočtu jsme regulovali čerpání výdajů," řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Rozpočtové kapitoly mohly během ledna vyčerpat asi šest procent ročních výdajů, což neodpovídá poměrné jedné dvanáctině rozpočtu.

Celkem státní rozpočet hospodařil v lednu s přebytkem 16,4 miliardy korun a výdaji 48,7 miliardy korun. Tento výsledek nijak nevybočuje z tendencí minulých let, kdy hospodaření skončilo vždy s přebytkem. V předchozích dvou letech se například přebytek v lednu pohyboval okolo 15 miliard korun.

Zdroj: HN z 2. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU