Slovensko se svou více než 20procentní mírou nezaměstnanosti ze závěru loňského roku předstihlo Španělsko a zařadilo se tak na první místo evropského žebříčku. Děje se tak v době, kdy například v USA nebo Anglii dosáhla míra nezaměstnanosti jenom čtyři procenta a v Nizozemsku dokonce 2,7 procenta. Upozornil to včera ředitel odboru analýz, statistiky a koncepcí Národního úřadu práce (NÚP) Pavel Tomasta.
Příčiny tohoto nepříznivého stavu vidí odborníci NÚP v ustavičném poklesu celkové zaměstnanosti ve slovenském hospodářství a v definitivním ukončení sezónních prací. Absolutní počet evidovaných nezaměstnaných se v závěru loňského roku ve srovnání se stejným obdobím roku 1999 zvýšil o 107 002 osob na rekordních 535 211 nezaměstnaných. Podle disponibilního počtu, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání, byla nezaměstnanost na úrovni 19,18 procenta ve srovnání s 15,62 procenta na konci roku 1998.
Vzhledem k tomu, že zaměstnanost v hospodářství SR nevykazuje žádné známky oživení, NÚP očekává na přelomu února a března 560 až 570 tisíc nezaměstnaných a není vyloučeno, že koncem roku to bude téměř 600 000 osob, "pokud se nedostaví žádné rozvojové impulsy pro ekonomiku,"
uvedl Tomasta.Největší míra nezaměstnanosti podle míry evidovaných nezaměstnaných byla v Košickém kraji (27,20 procenta) a nejnižší nezaměstnanost (7,59 procenta) zaznamenal Bratislavský kraj. V něm však nezaměstnanost rostla v prosinci nejrychleji ze všech osmi slovenských krajů; téměř o 40 procent ve srovnání s prosincem 1998.
Na jedno volné pracovní místo, které hlásí zaměstnavatelé na úřady práce, připadlo na konci roku téměř 56 evidovaných nezaměstnaných. Úřady práce měly nahlášeno 5709 volných praco
vních míst.Podle generálního ředitele NÚP Jaroslava Šumného je klíčem k výraznějšímu snížení nezaměstnanosti vyjasnění vlastnických vztahů v privatizovaných podnicích, jejichž majitelé zatím nemají zájem je zvelebovat. Podle Šumného by měl svou povinnost konat Fond národního majetku již při přípravě privatizačních smluv, aby se nestávalo, že nový majitel propustí většinu zaměstnanců "a žije pouze z podstaty".
Národní úřad práce bude muset přestat dotovat zaměstnavatelům vytváření pracovních míst, protože na to nemá dost prostředků. "Pokud bychom i měli miliardu korun na tvorbu pracovních míst, dokázali bychom zaměstnat jen 5 tisíc lidí. To je při půl miliónu nezaměstnaných skutečně málo," prohlásil Tomasta. NÚP chce v budoucnosti věnovat méně pozornosti
zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností, které v současnosti vyžaduje přibližně 70 procent zdrojů vynaložených na aktivní politiku trhu práce.Zdroj: HN z 25. 1. 2000