"Tato transakce je mezníkem v privatizačním programu české vlády a jasným znakem zvyšující se mezinárodní důvěry v české hospodářství. Úspěšná privatizace dokresluje rychlý postup českého hospodářství směrem k ekonomickému přibližování se Evropské unii," komentoval transakci v tiskové zprávě ministerstva financí (MF) místopředseda vlády a ministr financí Pavel Mertlík.
Předseda představenstva a výkonný ředitel Erste Bank Andreas Treichl uvedl: "ČS je ideálním strategickým partnerem pro naši expanzi v oblasti střední Evropy. Touto akvizicí získá Erste Bank vedoucí postavení na českém trhu a posílí naši platformu pro další expanzi."
Privatizační proces druhé největší banky v ČR nabral ke konci ledna nečekaných obrátek. Další uchazeč, Investiční a Poštovní banka (IPB), která svůj zájem o vstup do ČS zveřejnila v prosinci 1999, totiž zesílil medializaci své nabídky. Mluvčí IPB Barbora Tachecí oznámila, že jsou okamžitě připraveni zahájit jednání s vládou o své nabídce, nebo v případě, že se vláda rozhodne vypsat výběrové řízení, účastnit se jej. Cena, kterou IPB nabízela, převyšovala podle Tachecí nabídku Erste Bank.
V tisku se začaly objevovat také články, které napadaly udělení exkluzivity samotné. V rozhovoru pro deník Právo označil Mertlík za nepravdivé tvrzení, že nejdříve byla uzavřena exkluzivita s Erste Bank a pak se změnily podmínky, protože z ČS byly vyvedeny špatné úvěry, takže ostatní zájemci byli vyloučeni. "Vláda všem uchazečům jasně řekla, co se spořitelnou udělá, kdy k tomu dojde a jaké to bude mít dopady do bilance banky," vysvětlil Mertlík. Hospodářské noviny (HN) informovaly rovněž o spekulaci rozšiřované na finančním trhu, podle níž měl Mertlík dostat od Erste Bank provizi nebo úplatek. "Už vím asi týden, že cosi takového někdo vypouští," řekl Mertlík a označil to za naprosto absurdní.
Privatizační kauza ČS započala v dubnu 1999, kdy MF a Fond národního majetku (FNM) prostřednictvím inzerátu v tisku vyzvaly zahraniční investory, aby předložili předběžné vyjádření svého zájmu. Mezi několika evropskými finančními institucemi tento zájem deklarovala rovněž Erste Bank. V srpnu bylo pak všem zájemcům rozesláno Informační memorandum o ČS, na jehož základě měli dát nabídky, kolik by dali za ČS ve variantách podle míry očisty.
Koncem září doporučil Řídící výbor pro privatizaci bank ministru Mertlíkovi, aby Erste Bank poskytl na omezenou dobu exkluzivitu pro další jednání. Počátkem listopadu pak tento výbor převzal od poradce pro privatizaci ČS, společnosti Merrill Lynch, závaznou nabídku Erste Bank. V souvislosti s dřívějším vyjádřením Andrease Treichla o tom, že Erste není ochotna převzít úvěrová rizika ČS, rozhodla vláda, že státní Konsolidační banka (KoB) do konce roku odkoupí od ČS ztrátové a pochybné pohledávky v nominální hodnotě maximálně 33,3 miliardy korun za maximálně 20 miliard korun.
Řídící výbor pro privatizaci bank doporučil 10. listopadu Mertlíkovi, aby přijal nabídku Erste Bank a zároveň prodloužil exkluzivitu pro jednání s ní až do konce ledna 2000. Řídící výbor pak doporučil 31. ledna ke schválení dohodnuté podmínky, které byly následně předloženy Mertlíkovi s návrhem na jejich schválení vládou.
Historie ČS sahá až do února 1824, kdy byla v Praze založena první spořitelna. Do roku 1990, kdy byla přeměněna v univerzální banku, poskytovala především klasické spořitelní služby obyvatelstvu. ČS řídí řadu dceřiných a přidružených společností včetně investiční společnosti, penzijního fondu, pojišťovny, stavební spořitelny a leasingové společnosti.
Jako akciová společnost byla ČS zapsána 1. ledna 1992. V první vlně kupónové privatizace byla částečně privatizována, když bylo nabídnuto 37 procent akcií. Základní jmění ČS činí po nedávném navýšení 15,2 miliardy Kč. V České republice má celkem 876 poboček; k 30. listopadu 1999 zaměstnávala 16.200 lidí.
Za tři čtvrtletí loňského roku dosáhla ČS podle českých účetních standardů ztráty sedmi miliard korun. Ve srovnatelném období 1998 ztráta banky činila 0,9 miliardy korun. Podle mezinárodních standardů byla ztráta spořitelny 9,5 miliardy korun, v roce 1998 pak 324 miliónů korun.
Erste Bank je druhou největší bankovní skupinou v Rakousku a jednou z největších bank zabývajících se drobným bankovnictvím ve střední Evropě. Byla založena v roce 1997 sloučením společností GiroCredit Bank Aktiengesellschaft der Sparkassen a Die Erste Österreichische Spar-Casse Bank AG, jež vznikla v roce 1819. Erste Bank má 409 poboček a 9080 zaměstnanců.
Erste Bank zvýšila provozní zisk za první tři čtvrtletí 1999 ve srovnání se stejným obdobím 1998 o 8,8 procenta z 3,161 na 3,44 miliardy ATS (250 miliónů EUR). Zisk z běžné činnosti se zvýšil z 1,741 na 1,975 miliardy ATS, což představuje meziroční růst o 13,4 procenta.
Zdroj: ČTK