Důvodem nucené správy jsou nestandardní obchody, kdy záložna poskytovala peníze právnickým osobám v rozporu se zákonem a způsobem, který ohrožuje zájmy členů PPDZ. Kampelička rovněž neměla dostatečnou likviditu a vzniklou situaci uspokojivě neřešila, dodal Zajíc.
Úřad již minulý týden omezil záložně činnost. Její generální ředitel Petr Bubeníček v pátek 28. ledna uvedl, že chce zabránit nucené správě. Na dotaz ČTK dnes zopakoval, že nucená správa záložny zřejmě nic nevyřeší.
Záložna se do potíží s likviditou dostala kvůli obchodům bývalého předsedy představenstva Martina Říhy, který záložnu připravil minimálně o 125 miliónů korun. "Od pátku jsme se snažili získat od pana Říhy alespoň část těchto peněz, budeme v tom pokračovat," dodal Bubeníček.
Říha dnes pro ČTK uvedl, že obvinění vznesená na jeho osobu současným vedením PPDZ jsou nepravdivá a že je rezolutně odmítá. Ve svém prohlášení Říha píše, že se současným hospodařením PPDZ nemá nic společného a že ze záložny řádně odešel již v říjnu 1999. Tvrdí, že za dobu, kdy byl členem vedení PPDZ, neshledal ani Úřad pro dohled nad družstevními záložnami ani jiné kontrolní orgány žádné závady v hospodaření.
V záložně podle Bubeníčka měli klienti uloženo 397 miliónů korun, v loňském roce na termínovaných vkladech a úrocích vyplatila kampelička 135 miliónů korun. ÚDDZ již zasáhl proti 14 kampeličkám.
Zdroj: ČTK