IPB potřebuje více kapitálu, než tvrdila

04.02.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Investiční a Poštovní banka svolala na 19

Investiční a Poštovní banka svolala na 19. února mimořádnou valnou hromadu, aby schválila navýšení základního jmění banky o 2,6 až 13,4 mld. korun. Banka tak zhruba na dvojnásobek zvýšila horní limit posílení kapitálu, než kolik akcionáři schválili na loňské listopadové valné hromadě. Banka svolala další valnou hromadu proto, že rozhodnutí akcionářů z loňského listopadu zablokoval soud kvůli žalobě menšinového akcionáře.

V IPB před časem ukončil hloubkovou kontrolu Bankovní dohled České národní banky a podle informací HN guvernér ČNB Josef Tošovský informoval ministra financí Pavla Mertlíka, že bance bude předepsaná tvorba rezerv na operace, kterými se IPB zbavila obtížně vymahatelných pohledávek. Třemi oper

acemi se IPB loni a na začátku letošního roku zbavila celkem 50 miliard rizikových pohledávek. Z dopisu prý mimo jiné vyplývá, že IPB nemusí mít dostatek zdrojů na vytvoření rezerv. To by negativně ovlivnilo její stabilitu.

Mluvčí IPB Barbora Tachecí však tvrdí, že posilování kapitálu je motivované růstem bilance banky a jejími plány zúčastnit se společně s Nomurou "koncentrace českého bankovnictví". Z důvěryhodného zdroje HN vyplývá, že ředitel Nomury International Randall Dillard se sešel s náměstkem ministra financí Janem Mládkem a tlumočil mu zájem zúčastnit se privatizace Komerční banky.

IPB loni prodala podle svého vyjádření 20 miliard aktiv fondům v daňových rájích například na Kajmanských ostrovech, jejichž správcem má být společnost Meers Peerson. Dalších 15 miliard špatných úvěrů odprodala za 11 miliard korun společnosti imAG Alpha a letos v dubnu 13 miliard špatných úvěrů za 8 miliard korun dvěma komanditním společnostem CZ Credit Real a Arta Real.

Ve všech třech případech se na financování odkupu těchto podílela bud sama banka, nebo její akcionáři. Mluvčí IPB Barbora Tachecí několikrát uvedla, že operace jsou prováděné se souhlasem auditora banky, firmy Ernst & Young.

"Operace je třeba vidět ze dvou stran, právně formální a z pohledu jejich podstaty. S ohledem na informace, které jsou k dispozici, se mi zdá, že operace jsou formálně v pořádku. Nicméně všichni vědí, že jejich podstatou je snaha zakrýt skutečnost, že kdyby tyto úvěry zůstaly v bilanci banky, musela by na ně tvořit rezervy a

to by pro ni bylo nepříjemné. Z hlediska podstaty jde o určitý technický trik," soudí pracovník renomované auditorské firmy, který si však nepřál být jmenován. Jeho názor však zastávají i jiní odborníci oslovení HN.

Šéf bankovního dohledu Pavel Racocha nedávno uvedl, že pracovníci zkoumali, zda provedené operace skutečně zbav

ily banku souvisejících rizik. Mluvčí banky Barbora Tachecí včera také oznámila, že podle českých účetních standardů vytvořila banka v loňském roce čistý zisk 1,03 miliardy korun. Je to o polovinu méně, než banka avizovala na počátku roku 1999. Bez ohledu na to jde o předběžné neauditované výsledky, které mohou být negativně ovlivněny právě probíhajícími diskusemi mezi pracovníky bankovního dohledu a IPB o nutné tvorbě rezerv na výše popsané operace.

V souvislosti s těmito operacemi poukazují odborníci i na jiné skutečnosti. Špatné úvěry IPB odprodala zhruba za 60 až 70 procent jejich nominální hodnoty. Výtěžnost těžko dobytných pohledávek se však v České republice pohybuje kolem 20 procent, v případě pohledávek za společnostmi v konkursu to pak je spíše v jednotkách procent. Jestliže IPB či její akcionáři tyto odkupy sami financovali, nemohou prý očekávat plnou návratnost těchto investic.

I v loňském roce pokračovala IPB v expanzi a zvyšovala především svůj podíl na trhu vkladů. Nárůst vkladů klientů dosáhl loni 23,5 procenta a přesáhl 244 miliard korun. Bilanční suma dosáhla 355 miliard korun, což je již o 5 miliard korun více, než činí bilance České spořitelny. Objem úvěrů v

zrostl o 3,2 procenta na 164 miliard korun.

Zdroj: HN z 4. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka